TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

ZÜLFÜ LİVANELİ ÖDÜLÜNÜ AKŞENER’ İN ELİNDEN ALDI

İYİ Parti Lideri Meral Akşener ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Uluslararası Dostluk ve Barış Ödülü törenine katıldı. Yörene eski Yunanistan Başbakanı George Papandreu ve müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli’..

ZÜLFÜ LİVANELİ ÖDÜLÜNÜ AKŞENER’ İN ELİNDEN ALDI

İYİ Parti Lideri Meral Akşener ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Uluslararası Dostluk ve Barış Ödülü törenine katıldı. Yörene eski Yunanistan Başbakanı George Papandreu ve müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli’ de katıldı. Yorgo Papandreou şu açıklamalarda bulundu; “Öyle bir Avrupa ki, daha fazlası bir değerler ailesi; demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve adaletin işte ortak geleceğimiz için düşündüğümüz değerler. Biliyorum ki hem saygıdeğer Kılıçdaroğlu hem saygıdeğer Akşener bu değerler için mücadele ediyorlar” dedi. Sanatçı-yazar Zülfü Livaneli ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği çok önemli iki söz var, o dönemde bir generalin söyleyebileceği bundan daha ileri bir söz olamaz. Birincisi; ‘İnsanlığın medeniyeti tektir ama kolları vardır.’ Bu müthiş bir felsefi görüş. İkincisi de şu; ‘Eğer vatan savunması için şart değilse her savaş bir cinayettir.’ Ve Venizelos da bunu taktir ettiği için 1934’te Oslo’ya Nobel Barış Ödülü Komitesi’ne Atatürk’ü barış ödülüne aday gösterdi” dedi.

Papandreou’ya ödülünü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Livaneli’ye ise ödülünü İYİ Parti Genel Başkanı Akşener verdi.

Zülfü Livaneli aldığı ödül sonrası bir değerlendirme yaptı; “Bu ödülü bir yere bırakmadım, elimde tuttum, giderek de ağırlaştı ama Ankara’yla ilgili öyle olaylar okuyoruz ki bırakırsam birileri alıp kaçar mı? Çok güzel bir ödül oldu. Geçenlerde Yunanistan’dan tarih kurumu beni aradı ve dediler ki; sizin bir Yunan yazarla ortak bir kitap yazmanızı istiyoruz. Konusu da şöyle şöyle… Nedir dedim konusu? 10 günün hikayesi 19222’de Türk ordusu Ayvalık’a girdiği zaman, savaş şartları ve orada daha önce Türklerin hayatı tehlikedeydi, sonra Türk ordusu girince bu sefer oradaki Yunanların hayatı tehlikeye girdi. Orada bir Rum kızının hikayesi bu. Artık hayatını kaybetmek üzereyken genç bir subay geliyor, alıyor üstüne bir çarşaf giydiriyor. Diyor ki, sorarlarsa adını Zeynep de, sonra onu ağırlıyor, 10 gün ona yemek getiriyor ve gidişini ayarlıyor ve sonunda Midilli’ye yolluyor. Midilli’ye yollarken, bu tanımadığı hayat kurtarıcısına bu kadın diyor ki; ‘Adınız ne?’ Adım diyor Doktor Yüzbaşı Kemalettin. Peki bana niye Zeynep dediniz ve kurtardınız? Ben Bursalıyım bütün ailem Yunan ordusu tarafından öldürüldü, en çok sevdiğim kız kardeşim adı Zeynep, o da öldürüldü. Şimdi bu kadın Midilli’ye gittikten sonra bir daha hiç göremeyeceği Kemalettin’e mektuplar yazıyor. Muazzam mektuplar yazıyor. Ve sonra da bu kadının oğlu Yunanistan Dışişleri Bakanı Molivyatis oluyor. Şimdi biz bunun romanını yazacağız “ . dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)