TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel Güncel Siyaset SonDakika

ZİHİNSEL ENGELLİ KİM?: YSK MI, ÖMÜR NEMLİ Mİ?

Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz” romanının 2023 YSK versiyonu: İYİ HABER Gazetesi Muhabiri Ömür Nemli tüm resmi işlemlerinde normal; İYİ Parti üyesi olunca, zihinsel engelli kız kardeşi ile..

ZİHİNSEL ENGELLİ KİM?: YSK MI, ÖMÜR NEMLİ Mİ?
Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz” romanının 2023 YSK versiyonu: İYİ HABER Gazetesi Muhabiri Ömür Nemli tüm resmi işlemlerinde normal; İYİ Parti üyesi olunca, zihinsel engelli kız kardeşi ile birlikte “zihinsel engelli.” Haliyle oy kullanamaz.
AKP’nin bağlı bir kuruluşu gibi çalışma görüntüsü veren YSK, 14 Mayıs seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar Cumhurbaşkanı seçtirmek, partisine de mecliste çoğunluğu sağlatmak için, tabir yerindeyse “uçan sineğin kanadından yağ çıkartmak” peşinde.
Ömür Nemli bizim İYİ HABER Gazetemizde muhabir arkadaşımız. Ayni zamanda İYİ Parti Üsküdar İlçe Başkanlığında kayıtlı üye. “Gülen Gözler Engelliler Dayanışma Derneği” Başkan Yardımcısı. Aynı zamanda derneğin basın sorumlusu. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde de aileler birliği üyesi. Türk Telekom’dan emekli.
Ömür Nemli arkadaşımızın Arzu Nemli isimli bir de Zihinsel Engelli kız kardeşi var. Kendisi de kız kardeşinin vesayetini üzerine almış.
Buraya kadar her şey normal. Anormallik buradan sonra başlıyor. Ömür Nemli AKP’li olmadığı için seçmen değil. Sebebi ise, KENDİSİ DE ZİHİNSEL ENGELLİYMİŞ. YSK kız kardeşi ile birlikte kendisini de zihinsel engelli gerekçesiyle seçmen yapmamış. Kendisi İlçe Seçim Kurulunun yetkililerine durumu anlatsa da zihinsel engelli olmadığına dair mahkeme kararı istemişler. Ancak mahkemeye gittiğinde görmüş ki, kendisiyle birlikte AKP’li olmayan vasi’lerin hepsini zihinsel engelli göstermişler ve mahkemelerden karar çıkartmak zor gibi görülüyor.
Ömür Nemli vergi, ceza, askerlik, ya da ne gibi yükümlülük varsa hepsinde akıllı. Ancak AKP’ye oy vermeyeceği için zihinsel engelli. Oy kullanamaz. Yani, Ömür Nemli ne akıllı, ne zihinsel engelli. Aziz Nesin sağ olsaydı, tam ona göre bir kara mizah konusu olurdu.
Bu konuda Gazetemize bir açıklama yapan Nemli şunları söylemiştir: “Türkiye’de kız kardeşimiz rahatsızlığından mustarip 3 milyon kişi var. Önceden vasi olarak onların yerine biz oy kullanabiliyorduk. Ancak Ekrem İmamoğlu’nun 806 bin oy fark yaptığı seçim öncesinde zihinsel engellilere oy kullanma yasağı getirdiler. Zihinsel engelli olan kız kardeşimin vesayeti bende. Kız kardeşimle ben de zihinsel engelli olmuşum. Merak ettiğim benim vesayetim kimde? Şimdi benden akıllı olduğuma dair mahkeme kararı istiyorlar. Ben Gazete Muhabiriyim, Gülen Gözler Engelliler Dayanışma Derneğinde Başkan Yardımcısıyım, basın sorumlusuyum, Engelsiz Yaşam Merkezinde aileler birliği üyesiyim, Türk Telekom’dan emekliyim, benden zihinsel engelli olmadığıma dair mahkeme kararı istiyorlar. Aslında YSK yetkililerinin ve İlçe Seçim Kurulu yetkililerinin zihinsel engelli olup olmadığına dair karar aldırmaları gerekir. YSK 3 milyon zihinsel engelli vatandaşla birlikte 3 milyon vesayet sahibi olanları da seçimde oy kullandırmamanın peşinde. Benim kendimin zihinsel engelli olmadığımı kanıtlamak gibi bir mecburiyetim yok, YSK benim zihinsel engelli olduğumu ispatlasın” dedi.
İYİ HABER Gazetesi olarak konunun takipçisi olacağımızı belirtmekle birlikte, siyasi partilerin de konuya duyarlılık göstermelerini ve YSK’nın bu uygulamasına itiraz etmelerini bekliyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)