TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Kültür-Sanat

YENİDEN AYDINLANMA DERNEĞİ SOHBET TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Genel merkezi Yalova’da olan Yeniden Aydınlanma Derneği (YAD) Genel Merkez binasında sohbet toplantıları tertiplemeye devam ediyor. YAD Genel Merkezinde bir araya gelenler duayen eğitimci Dr. Sakin Öner’ den “Cumhuriyetin eğitim..

YENİDEN AYDINLANMA DERNEĞİ SOHBET TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Genel merkezi Yalova’da olan Yeniden Aydınlanma Derneği (YAD) Genel Merkez binasında sohbet toplantıları tertiplemeye devam ediyor. YAD Genel Merkezinde bir araya gelenler duayen eğitimci Dr. Sakin Öner’ den “Cumhuriyetin eğitim vizyonu” konulu sunumunu dinlediler.

YAD Yönetim Kurulu üyeleri, bazı İl ve ilçe temsilcileri, İYİ Parti İl Başkanı Ersin AKYÜZ,  çeşitli ilçe başkanları ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Yalova Şube Başkanı Erdoğan Yıldız’ın da katıldığı toplantının açılışını YAD Genel Başkanı Halil KONUŞKAN yaptı.

Milli Eğitim Şube Müdürlüğü ve ülkenin birçok seçkin Liselerinde müdürlük yapmış olan Dr. Sakin Öner, Cumhuriyetin eğitim vizyonu hakkında bilgiler verdi. Öner, Osmanlı döneminden itibaren eğitim alanında yaşanan yenilik örneklerini dinleyicileriyle paylaştı. Dr. Öner; Ziya Gökalp, Tevfik Fikret, Namık Kemal ve Ömer Seyfettin gibi aydınların, bir Osmanlı paşası olan cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün zihin dünyasını beslediklerini söyledi. Örneğin Türkçe ses uyumuna Arap alfabesini yeterli gelmemesi sebebiyle harf  inkılabı fikrinin Abdulhamit’te dahi olduğunu söyledi. Harf inkılabının okuma yazma oranını önemli ölçüde yukarı çektiğine değindi.

Daha sonra Atatürk’ ün psikolojiye de yoğun etkisi olan ünlü filozof John Dewey’ i Türkiye’de 3 ay misafir etmesi ve ondan rapor istemesinden bahseden Öner Köy Enstitülerinin kuruluşunda Dewey’in fikirlerinden de yararlanıldığından bahsetti.

Öner ve toplantıya katılanlar, son yıllarda çağdaş eğitim anlayışından uzaklaşılmasının milli eğitimimizi, gelecek nesillerimizin mutluluğunu ve ülkemizin ilerlemesini olumsuz etkilediği fikrinde birleştiler ve bu konuda üzüntülerini dile getirdiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)