TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

YANAN ORMANLAR VE CENAP AŞÇI’NIN İSTİFASI

Sevgili Dostlar, biliyorsunuz, Temmuz’un sonlarında başlayan ve ciğerimizi dağlayan orman yangınları ile ilgili olarak gerek sosyal medyada, gerekse diğer basın ve medyada çok eleştiriler yapıldı. Bu eleştirilerin odağına da Türk..

YANAN ORMANLAR VE CENAP AŞÇI’NIN İSTİFASI

Sevgili Dostlar, biliyorsunuz, Temmuz’un sonlarında başlayan ve ciğerimizi dağlayan orman yangınları ile ilgili olarak gerek sosyal medyada, gerekse diğer basın ve medyada çok eleştiriler yapıldı. Bu eleştirilerin odağına da Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı oturtuldu.

Pekala bu eleştiriler ne kadar haklıydı?

Türkiye’de orman yangınlarıyla mücadelede bir numaralı sorumlu kurum, Orman Bakanlığı adına Orman Genel Müdürlüğüdür. Orman Genel Müdürlüğü, her yıl ihale ile yangın söndürme uçağı ve helikopteri kiralar, bir yıl boyunca da ihaleyi alan kuruluş o mücadeleyi yapar.

30 yıldır bu mücadele THK marifetiyle yapılmış, oldukça da başarılı hizmetlere imza atılmış. Ancak 2019 yılından itibaren işler değişmiş.

Sayın Bekir Pakdemirli Bakan olduktan, Cenap Aşçı da THK kayyum heyeti başkanı olduktan sonra, nedendir bilinmez, THK.na yangın söndürme ihalesi verilmemiş.

Sayın Pakdemirli 2019 yılında bir televizyon programında “THK.nun uçakları uçabilecek durumda değil” demiş ama ayni gün THK uçakları gösteri uçuşu yaparak bu beyanatı yalanlamış. Ayrıca 2019 yılında Orman Bakanlığının ihalesine giren 6 uçağının sağlam olduğu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından da onaylanmış.

Orman Bakanlığı 2020 yılında açtığı ihaleye THK:nu sokmamak için şartnameye 5000 litre kapasite şartı koyuyor. Çünkü THK uçakları 4.900 litre kapasiteli. 100 litre gerekçe gösterilerek THK uçakları ihaleye sokulmayınca, 2020 ve 2021 yıllarında hangarda beklemek zorunda kalıyor.

THK uçakları yerine başka uçak da bulamayan Orman Bakanlığı, orman yangınları sezonuna hazırlıksız yakalanıyor. 2020 yılında 4 uçak için ihale açılıyor, 2 uçak bulabiliyorlar. 2021’de  de 5 uçak için ihale yapılıyor, 3 tane bulunabiliyor. Bu üç uçak da Haziran başında iş başı yapması gerekirken, Temmuz başına kadar gelmiyor. Bu hususla ilgili olarak Orman Bakanlığı’nın kira bedellerini ödemediği iddiaları var. Türkiye bu arada Orman yangınları ile uçaksız mücadele etti.

THK.nun ihaleye sokulmadığı ve görev yapamadığı bu üç yıl içerisinde Türkiye on binlerce hektarlık orman alanını yangınlarda kaybetti.

Orman Bakanlığının bu kararı alması doğrudan Bekir Pakdmirli’nin inisiyatifi ile mi oldu, yoksa iki sefer Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcılığı yapmış, Bolu Belediye Başkanlığı seçimini de kaybettikten sonra Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı olmuş Fatih Metin Bey’in, Gümrüklerden mesai arkadaşı Cenap Aşçı Bey’e olan bilinmeyen bir husumetinden dolayı müdahalesi ile mi olmuştur, bu şu an için bilinememektedir.

Türkiye’de orman yangınlarıyla mücadele görevi, kanunla Orman Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. THK Orman Genel Müdürlüğü ile sözleşme yapabilirse, oranın gözetiminde orman yangınları ile mücadele eder. Yani, Orman Genel Müdürlüğünün talimatı olmadıkça herhangi bir koordinata uçak ya da helikopter gönderme yetkisi yoktur.

Sayın Cenap Aşçı’nın Türk Hava Kurumu’nu 1,5 milyar dolar borç ile teslim aldığı görülüyor. Çeşitli bankalara olan bu borçlar, yapılan görüşmeler ile 2023’te ödemeye başlanılması ve sekiz yıllık bir sürece yayılması sağlanmış bulunmaktadır. Sudan sebeplerle Orman Bakanlığı’nın ihalesine de giremeyip herhangi bir gelir elde edemeyince altı adet uçağı hangarda bekletmek zorunda kalmış. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, yine de 21 helikopter ve 8 uçakla yangın söndürme faaliyetlerine katkıda bulunduğu görülmektedir.

Ancak belli bir merkezden yayılan dedikodular yüzünden hedef tahtasına oturtulan Sayın Aşçı, bu haksızlıkları  onuruna yediremediği için istifa etmiştir.

Sayın Cenap Aşçı Gümrük Müfettişliği ile başlayan devlet memurluğu sürecinde, bizim de sıklıkla yolumuzun kesiştiği, Gümrük teşkilatının çeşitli  kademelerinde görevde bulunmuş, hatta bir ara Bakanlık görevini de başarıyla yürütmüş,  hepsinin altından alnının akıyla çıkmış değerli bir devlet adamıdır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Müsteşarlığı yaptığı dönemler Gümrük teşkilatının en huzurlu ve başarılı dönemleridir. Tabii Bülent Tüfenkçi gibi değerli bir Bakan ile yapmış oldukları uyumlu çalışmalar Gümrük ve Ticaret Bakanlığının özel başarılara imza attığı dönemdir. Kendisi onurlu ve liyakatli bir devlet adamıdır. Bugüne kadar yolsuzluk ve hırsızlık kapsamında, hakkında en ufak bir şaibe yoktur.

9.uncu Sulh Hukuk Mahkemesince Aşçı’nın istifasının kabul edilmeyip, Sayın Cumhurbaşkanının da kendisine destek vererek, yangın söndürmelerde bugüne kadar çok değerli hizmetler veren Türk Hava Kurumunun tekrar ayağa kaldırılıp yangın, sel ve diğer afatlara karşı tekrar ihtişamlı günlerine döndürülmesinde çok büyük faydalar görülmektedir. Sayın Cenap Aşçı, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da böylesine ağır bir görevin altından kalkabilecek bilgi, donanım, kabiliyet ve samimiyete sahip birisidir.

Osman Bölükbaşı Dara

İYİ HABER GAZETESİ

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)