TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Güncel

YABANCI ÖĞRENCİYE KONTENJAN 41 KAT ARTTIRILDI

AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar’ın rektörlük görevinde bulunduğu Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yabancı öğrenci kontenjanı 41 kat artırılınca konu Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, kararı “Öğrencilerimize..

YABANCI ÖĞRENCİYE KONTENJAN 41 KAT ARTTIRILDI

AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar’ın rektörlük görevinde bulunduğu Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yabancı öğrenci kontenjanı 41 kat artırılınca konu Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, kararı “Öğrencilerimize ihanet” olarak yorumladı.

Özcan Purçu, konuyu Milli Eğitim Bakanı Mehmet Özer’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Üniversitenin yabancı uyruklu öğrenci kontenjanının bir yılda yüzde 1 buçuktan yüzde 47’ye çıktığını belirten Purçu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“YÖK’ün son yayımladığı verilere göre 2019-2020 öğretim yılında üniversitenin toplam öğrenci sayısı 65 bin 234’ken, burada eğitim alan yabancı uyruklu öğrenci sayısı sadece 992’ydi.

DEÜ tarafından açıklanan kontenjan ve yıllık öğrenim ücretleri tablosunda, ücretlerin 2 yıllık bölümler için 2 bin 800 ile 4 bin 600 TL, eğitim, fen ve edebiyat fakülteleri 5 bin ile 7 bin 300 TL mühendislik ve hukuk fakülteleri 7 bin 300 ile 14 bin 500 TL, tıp fakültesinin ise 54 bin 500 TL olduğu bilinmektedir. Kontenjanının yarısını yabancı uyruklu öğrencilere ücretli eğitim üzerinden açan devlet üniversitesi DEÜ, bunun üzerinden rant elde ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)