TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

UKRAYNADAKİ TÜRKLER: KAÇACAK YERİMİZ YOK

Ukrayna’ da yaşayan Türk vatandaşları da sabah bu seslerle gözlerini açtı. “Neredeyse beş dakikada bir patlama sesleri geliyor. Ben merkezde olduğum halde duyuyorum. Kaçacak hiçbir yerimiz yok, burada yurtta kalıyoruz…

UKRAYNADAKİ TÜRKLER: KAÇACAK YERİMİZ YOK

Ukrayna’ da yaşayan Türk vatandaşları da sabah bu seslerle gözlerini açtı. “Neredeyse beş dakikada bir patlama sesleri geliyor. Ben merkezde olduğum halde duyuyorum. Kaçacak hiçbir yerimiz yok, burada yurtta kalıyoruz. Yurttan çıkmamamız söylendi. Camdan dışarı bakıyorum, sokaklar, her yer bomboş. Parkta çocuğunu oynatan iki kişi görüyorum ve uzaktan bomba sesleri duyuyorum.”

Kiev’de de Türkler Whatsapp uygulaması üzerinden organize oluyor, çünkü çoğu evlerinde bekliyor:

“Elçilik bize evlerimizde kalmamız yönünde bir güncelleme yolladı. Ankara’da devam eden güvenlik zirvesini, ülkeden tahliye yönünde bir karar çıkabileceği olasılığıyla takip ediyoruz.”

Kiev’de yaşayan Nevin Lisov da, aynı apartmanda yaşayan komşularının sabah bomba sesleriyle uyanıp şehirden çıktığını anlatıyor:

“Sabah arkadaşımın telefonuyla uyandık, ‘Kiev bombalanıyor, hemen çantanızı hazırlayın’ dedi. Biz de uyku sersemi valizlerimizi hazırladık, ne yaparız ne ederiz diye konuştuk, sınıra mı koşsak dedik. Sonuçta evde kalmaya karar verdik. Büyükelçilik uçak ayarlayabilecekse onu bekliyoruz. Kiev’in merkezinde herkes köyüne, memleketine gitmeye çalışıyor. Sabah bu yüzden çok fena bir trafik vardı, akmıyordu, şimdi açıldı trafik. Valizli bir sürü insan gördüm sokakta, herkes Kievli değil, iş veya okul için burada olanlar gidiyor.”

Kiev’in merkezinde yaşayan Kutluhan Kiraz da, Ukraynalılarda ciddi bir panik olmadığını, ancak marketlere bir akın olduğunu ve rafların boşaldığını söylüyor. Bankaların kapandığı, doların bulunmadığı, para bozdurmak isteyenlerin çok pahalıya bozdurabildiğini anlatıyor. Ancak şu an için ülkeyi terk etmeyi düşünmüyor.

Odessa’da çalışan ancak ailesinin bu haberi görüp endişelenmesini istemediği için soy ismini vermek istemeyen Burak isimli Türk vatandaşı, Konsolosluk’a ulaşamadıklarını söylüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)