TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

TİCARİ TAKSİ DAVASINI EKREM İMAMOĞLU KAZANDI

İBB’nin İstanbul’a yeni 5 bin taksi teklifine karşı çıkan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın 750 minibüsün taksiye dönüşümüne de karşı çıkıp açtığı davada verilen yürütmeyi durdurma kararını İstanbul 10. İdari Mahkemesi..

TİCARİ TAKSİ DAVASINI EKREM İMAMOĞLU KAZANDI

İBB’nin İstanbul’a yeni 5 bin taksi teklifine karşı çıkan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın 750 minibüsün taksiye dönüşümüne de karşı çıkıp açtığı davada verilen yürütmeyi durdurma kararını İstanbul 10. İdari Mahkemesi kaldırdı.

Davacı tarafın dilekçesinde söz konusu eylemin hukuka aykırı olduğu, ilgisi olmayan ilçe belediyelerinin katılımı ile karar alındığı, toplu taşıma aracı olan minibüs ve taksinin farklı kesimlere hitap ettiğinin öne sürüldüğü hatırlatıldı.

Dilekçede İBB’nin plakalar arasındaki nitelik farkını gözetmediği, mevzuatta minibüs hattının taksiye dönüştürülmesine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmadığı ve taksi plakasının ihale usulü olmadan verilemeyeceği ifade edildi.

İstanbul’da kentsel arazi kullanımı ve nüfus artığı nedeniyle ulaşım konusunda sorunlar yaşandığı kaydedilen savunmada, raylı sistemlerin devreye girmesi nedeniyle minibüs ihtiyacının azaldığı ve buna karşın taksi ihtiyacının arttığı öne sürüldü.

750 adet ‘M’ plakalı minibüsün ‘T’ plakalı ticari taksiye dönüştürülmesine karar verildiği belirtilen savunmada, dava konusu işlemin usul ve yasaya uygun olarak karar alındığı öne sürülerek davanın reddi yönünde karar verilmesi talep edildi.

Mahkeme, olayda kanun hükmünde öngörülen şartların gerçekleşmediğinin anlaşıldığına kanaat getirerek yürütmenin durdurulmasının isteminin reddine karar verdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)