TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Siyaset

SAADETTİN KOÇ: ALGI OPERASYONU

Bugünlerde bakıyorum da, kimi anket şirketleri AKP’nin oy oranını neredeyse %50’lere dayadı. Çoğu yandaş olmak üzere birçok basın organı ise “Vatandaş muhalefete inanmıyor” yaygarası ile ALGI OPERASYONU yapmaya çalışıyor. Önce..

SAADETTİN KOÇ: ALGI OPERASYONU

Bugünlerde bakıyorum da, kimi anket şirketleri AKP’nin oy oranını neredeyse %50’lere dayadı. Çoğu yandaş olmak üzere birçok basın organı ise “Vatandaş muhalefete inanmıyor” yaygarası ile ALGI OPERASYONU yapmaya çalışıyor.

Önce birinci iddiaya bakalım. İddia şu: “RüzgÂr ters döndü, AKP yükselişte, AKP’nin oy oranı neredeyse %50’lere dayandı.” İddia bu. Şimdi bu iddianın sahiplerine soruyorum: Arkadaş, bu ülkede dünden bugüne ne değişti de AKP’nin oy oranı yükselişe geçerek neredeyse %50’lere dayandı? Arabamızın deposunu, üç dört ay önce üç yüz liraya doldururken, bugün bin liraya doldurduğumuz için mi AKP’nin oy oranı yükseldi? Üç dört ay önce yedi buçuk lira dolayında olan dolar, bugün on beş liraya dayandığı için mi AKP’nin oyu yükseldi? Elektriğe bir yıl içinde yüzde iki yüz, doğalgaza yüzde yüz zam yapıldığı için mi AKP’nin oy oranı yükseldi? Bir litre ay çiçek yağı 15 TL’den kırk, kırk beş liralara çıktığı ve buna rağmen bulunamıyorken mi AKP’nin oy oranı yükseldi? Karnını kuru ekmekle doyuran fakir fukaranın yegâne besin maddesi ekmeğin fiyatı üç dört ay içinde yüzde yüz arttığı için mi AKP’nin oy oranı arttı? Kurbandan kurbana evine ancak bir iki kilo et giren ve eti sadece kasap dükkânlarının vitrinlerinde seyredebilen vatandaşlarla mı AKP’nin oy oranı arttı? Bir iki yıl önce haraç mezet, yandaşa peşkeş çekilen şeker fabrikalarının işleyemez duruma düşmesiyle fellik fellik iki kilo şeker arayan vatandaş, bu gidişten mutluluk duyduğu için mi AKP’nin oyları arttı? Milyonlarca çocuk yatağa aç girdiği için mi AKP’nin oyları arttı? Yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan insan sayımız bir yıl önceye göre yüzde elli arttığı için mi AKP’nin oy oranı arttı? Bir çuval gübrenin fiyatı bir yıl içinde yüzde dörtyüz arttığı için çiftçilerimiz toprağını rahatça ekip diktiği için mi AKP’nin oyu arttı? Başta Boğaziçi Üniversitemiz olmak üzere bütün eğitim kurumlarımız ve eğitimimiz felce uğratıldığı için mi AKP’nin oy oranı arttı? Milyonlarca vatandaşımız açlık sınırı altında yaşarken beş milyon Suriyeliyi bir eli yağda bir eli balda yaşattığımız için mi AKP’nin oyu arttı? Yap, İşlet, Devret projesi ile beş müteahhittin zenginliğine zenginlik kattığımız için mi AKP’nin oy oranı arttı? Zeytinlik alanlarımız rantçıların inisiyatifine açıldığı için mi AKP’nin oy oranı arttı?   TÜİK rakamlarında %56, gerçekte ise %100 olan enflasyon oranı %10’la doğru geriledi de mi AKP’nin oy oranı arttı? Resmi rakamlarda %12-13 civarında olan, gerçekte %30’lar civarında olan işsizlik mi düşüşe geçti de AKP’nin oy oranı arttı? Dahasını saymaya kalkarsak ne satırlar yeter ne de sütunlar yeter.

Gelelim ikinci konuya: Yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğu yandaş olmak üzere merkez medyası “AKP HIZLA OY KAYBEDİYOR” demek ya işine gelmiyor ya da bunu söylemeye cesaret edemedikleri için, biraz da AKP’ye yaranmak için; “VATANDAŞ MUHALEFETE GÜVENMİYOR” yaygarası ile bir ALGI OPERASYONU oluşturmaya çalışıyorlar.

Amaç; hızla düşüşe geçen AKP’nin oylarının muhalefet partilerine kaymasını önlemek. Evet, bir ülkede iktidar partisi oy kaybederken ana muhalefet partisi oyunu artırır. Oluşturulmaya çalışılan algı operasyonu, sadece ana muhalefet durumunda olan CHP baz alınarak yapılmaktadır. Bu son derece yanlış ve yanlış olduğu kadar kasıtlı bir yaklaşımdır.

Niye mi?

  1. Muhalefet partisi sadece CHP değildir. Kaldı ki, bir önceki seçime göre, az da olsa CHP de oylarını belli oranda artırmaktadır. 2. Henüz üç buçuk yıllık bir geçmişi olmasına rağmen İYİ PARTİ de muhalefet partisidir ve şu anda oylarını en çok artıran parti İYİ PARTİ’dir. 2018 seçimlerinde %9 civarında oy alan İYİ PARTİ’nin oy oranları, kim ne derse desin bugün %20’lerin çok üstündedir. Şimdi, “Vatandaş muhalefet partilerine güvenmiyor” diye algı operasyonu yapmaya çalışanlara sormak gerek. Muhalefette olan bir parti oy oranını yüzde yüzün üzerinde artırmışsa bu vatandaşın muhalefete güvensizliğini mi yoksa güvenini mi gösterir? Aynı şekilde, düne kadar adı sanı belli olmayan DEMOKRAT PARTİ, yapmış olduğu kongrelerde salonlara sığmıyorsa, GELECEK PARTİS, DEVA PARTİSİ her yerde coşkuyla karşılanıyorsa bunun anlamı VATANDAŞIN MUHALEFETE güvenmemesi midir yoksa AKP’den hızla uzaklaşarak muhalefete omuz vermesi midir? Hem de bunca kısıtlamaya, baskıya, olmadık yalan yanlış, iftira dolu karalama kampanyasına rağmen.

Bir anekdot: 3 Kasım 2002 seçimlerinde, MHP’ye omuz vermek için Kırgızistan’dan kalkıp Türkiye’ye geldim. Birçok ankette ve bazı egemen çevrelerde MHP’nin oy oranını %15-20 arası, DSP %15, ANAP baraj civarında gözüküyordu. On beş gün boyunca memleketim olan Ordu’da ilçe ilçe, köy köy dolaştım. Gördüğüm manzara ile bazı anketlerde verilen rakamların hiç alakasının olmadığını gördüm. Seçim kampanyası bitti. Oyumu kullanmak üzere C.tesi akşamı Ankara otobüsüne binmek üzereyken ismini vermek istemediğim bir bakanımız (ona söz verdiğim için Bişkek’ten kalkıp gelmiştim.) bana telefonda kanaatimi sordu. Cevabım çok kısa oldu: “Sayın bakanım, sürprize hazır olun, muhalefette size başarılar dilerim” dedim. Bakan bey bozuldu ve sözü fazla uzatmadan telefonu kapattı. Sonucu herkes hatırlar: MHP %8.5, DSP %1.5, ANAP %1.

AKP ve MHP’yi de uyarmak için benim gibi şom ağızlı birisine ihtiyaç var. NOKTA.

DR. SAADETTİN KOÇ

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)