TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Köşe Yazısı

“MİLLET İTTİFAKI” DEĞİL”PARLAMENTER SİSTEM İÇİN DEMOKRASİ CEPHESİ” OLMALI

Ülkemizin içine düşürüldüğü çıkmazdan kurtulabilmesi için öncelik, her daim tek adam iradesine teşne bu ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi” nden kurtulmak olmalıdır. Bu sistemin doğasına uygun olarak sistemin mucitleri seçmeni iki..

“MİLLET İTTİFAKI” DEĞİL”PARLAMENTER SİSTEM İÇİN DEMOKRASİ CEPHESİ” OLMALI

Ülkemizin içine düşürüldüğü çıkmazdan kurtulabilmesi için öncelik, her daim tek adam iradesine teşne bu ucube “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi” nden kurtulmak olmalıdır.

Bu sistemin doğasına uygun olarak sistemin mucitleri seçmeni iki kutuba ayırdılar. Kutuplaşmanın sınırlarını illet, zillet ithamları ile daha da netleştirerek ayrışmanın boyutunu karşılıklı olarak kin ve nefret düzeyine taşıdılar. Ve doğal olarak, İttifaklar arasında oy geçişkenliği neredeyse yok gibi.

Millet ittifakına tavsiyem; bu ucube sistemin mucitlerinin dizayn edip muhalefeti de istediği  yere  oturttuğu; kendilerinin keyfi, muhalefetin de zorunlu olarak içine itildiği “Seçmen temelinde ittifak”ı terk ederek “Demokrasi temelinde ittifak” arayışına gitmelidirler. Bunun için de kurulacak yeni ittifakın adı “Parlamenter Sistem için Demokrasi Bloğu” olmalıdır.

“Millet ittifakı” ve “Cumhur ittifakı” şeklindeki bloklaşmanın sonunun iç çatışmaya varacağından son derece tedirginim. Her geçen günümüz gösteriyor ki sanki bu akibete yaklaşıyormuşuz gibi. Bu nedenle en azından “Millet ittifakı”nın böyle bir ihtimale geçit vermemek için “Cumhur ittifakı”nın kurduğu siyasi dizaynı bozarak “Parlamenter Sistem için Demokrasi Bloğu” adı altında kendi kurgusu olacak bir yapıyı devreye sokmalıdır.

“Millet ittifakı” aynı zamanda Erdoğan sonrası “Beraber iktidar olma” görüntüsü verdiğinden bu görüntü “Cumhur ittifakı”nı seçmeninin kendi içinde daha da konsolide olmasını sağlıyor ve Cumhur ittifakı’dan millet ittifakına oy geçişkenliğine mani olan duygu yoğunlaşmasına neden oluyor. Bu nedenle “Parlamenter Sistem için Demokrasi Bloğu” mevcut İttifaklar arasında, millet ittifakı lehine oy geçişkenliğine kapıyı aralayacaktır.

Demem o ki; şu anki “İktidar için millet ittifakı” görüntüsü “Parlamenter Sistem için Demokrasi İttifakı” görüntüsüne dönüştürülürse demokrasi talebi olan radikal unsurlar bile bu blokta pekala yer alabilirler. Bu şekilde Cumhur ittifakının mevcut konsolidasyonu bozulur “Parlamenter Sistem için Demokrasi Bloğu”na oy akışkanlığı artar, HDP üzerinde tepinerek oradan siyasi rant temin etme düşüncesi de cazibesini kaybeder, değersizleşir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)