TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Köşe Yazısı

MERAL AKŞENER’ DEN İYİLEŞTİRME OPERASYONU

Bu gün için İYİ PARTİ’de kongreler yapmak suretiyle sıkıntılı ve vermsiz teşkilatları verimli hale getirmek için yeterli zaman yoktur, zira her an seçim olacakmış gibi bir sürecin içindeyiz. Gerekli düzeltmeleri..

MERAL AKŞENER’ DEN İYİLEŞTİRME OPERASYONU

Bu gün için İYİ PARTİ’de kongreler yapmak suretiyle sıkıntılı ve vermsiz teşkilatları verimli hale getirmek için yeterli zaman yoktur, zira her an seçim olacakmış gibi bir sürecin içindeyiz. Gerekli düzeltmeleri Koray Aydın vasıtası ile yapmanın sonuçları ile Meral Akşener’in yapmasının sonuçlarının yansıması çok farklı olacağından; Meral Hanım, aklından geçirdiği iyileştirmelerin parti yıpranmadan yapılabilmesi ve sonuçta daha da güçlenerek çıkılması için teşkilatlarda değişim yapma inisiyatifini kendisi üstlenmiştir.

Partide yapılan son düzenleme üzerinden olumsuz mesajlar vermenin hiç bir anlamı olmadığı gibi yararı da yoktur, siyasi konjonktür buna hiç müsait değil.

Acele etmemek lazım. Yavuz Bey Meral Hanım’a doğrudan bağlı birisi olduğunu, onun kendisi hakkındaki her türlü değerlendirmesine saygı duyacağını, hiç bir zaman ona ihanetinin söz konusu olmayacağını geçtiğimiz günlerde bir sohbetimizde kendi ağzından dinlemiştim. Meral Hanım’ın yaptığı bu değişiklikleri muhataplarının gönül rızalarını almadan yaptığını düşünmüyorum.

Bazı isimler her daim aynı yerde, aynı halka içinde olacaklar ve kalacaklar diye bir kaide yoktur. Artık kurumlardaki modern yapılanmalarda hangi kişilerin tek tek varlıkları değil, o tek tek kişilerin ortak sinerjisi ile oluşan kurumsal kimlikler daha önemli hale gelmiştir. Kurumlarda kişilerin konumları korunarak vaz geçilemez hale getirilince, sonradan herhangi bir değişim veya dönüşüm ihtiyacı duyulduğunda da kadrolaşmış dirençlerle karşılaşılabiliniyor.

Partilerde de böyle; insanları önce kendilerinden vaz geçilemez konumlara taşıyoruz sonra o konumda zamanla oluşan tahakkümleri törpülenmek veya iyileştirilmek istendiğinde de parti veya kurumlar yıpranma sürecine girebiliyor. Buna mani olmak için siyasi partilerde kongre süreçleri yaşanır amma velakin Türk siyasetindeki; seçim kanunu ve siyasi partiler yasasından kaynaklı kendine özgü antidemokratik uygulamaları hiç bir zaman  isteneni vermemiş, buna müsade etmemiştir. Ondandır ki; “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” derken vurgulanmak istenenlerden birisi de siyasi partiler yasası ve seçim kanunudur.

Meral Hanım, kongreler yolu ile aşılması gereken sorunlar için yeterli zamanın olmaması nedeniyle görev değişiklikleri ve atamalar konusunda kendi inisiyatifini ortaya koyup, kullanmıştır, mesele bundan ibaret.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)