TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

MASADA ABDULLAH GÜL İSMİ YOK

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Millet İttifakı’nın dinamiklerine ilişkin olarak başlayan tartışmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in geçen hafta sonu yaptığı ikili görüşmenin..

MASADA ABDULLAH GÜL İSMİ YOK

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Millet İttifakı’nın dinamiklerine ilişkin olarak başlayan tartışmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in geçen hafta sonu yaptığı ikili görüşmenin detaylarını yazdı.

Hande Fırat yazısına şöyle devam etti.

“İYİ Partili üst düzey bir yetkili ise; ‘Cihan Paçacı’nın açıklamalarının Genel Merkez ve partinin yetkili üst düzey organlarında karşılığı yok. İstişare sonucu yapılmış bir açıklama değil. Kendi fikirleridir’ dedi. İYİ Parti’ye göre de iki liderin ilişkisi düzenli ve sağlıklı.

İki parti müşterek konularda birlikte hareket etmeye devam edecek. Ancak iki partinin yetkili isimleri ‘CHP ve İYİ Parti iki ayrı siyasi partidir. AK Parti ile MHP gibi. Müşterek alan dışındaki konularda siyasi partiler özgürdür’ ifadesini kullanıyor.

Her iki parti yetkilileri adaylık için kurulacak masada liderlerin oturacağını belirterek, ‘Masada Abdullah Gül ismi yok’ dedi.

Pazar akşamı sıcak ve samimi geçtiği belirtilen Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinin içeriğini maddeler şeklinde özetlersem:

İki lider seçimleri kazanmaları durumunda parlamenter sisteme geçileceği konusunda hemfikir. Seçimler her ne kadar zamanında yapılacak denilse de, her an seçim olacakmış gibi ittifakla ilgili bir yol haritası hazırlanmasına karar verildi.

Yol haritasında seçimler için milletin karşısına çıkılacak model konusunda hazırlık yapılacak. Olası bir erken seçim senaryosuna karşı aday belirleme süreci ve yönetiminin nasıl olması gerektiği konuşulacak. İYİ Partili bir üst düzey yetkili; ‘Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanlığı terminolojisi ile Millet İttifakı’nınki bir değil. Millet İttifakı parlamenter sisteme geçerek, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini sınırlayacak. Yürütmenin başı Başbakan olacak’ hatırlatmasında bulundu.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)