TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel Güncel Siyaset SonDakika

MARMARİS’TE METİN ERGUN AĞIRLIĞI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun seçim çalışmaları için Marmaris’e geldi. Yarın Marmaris dışındaki mahallelerde seçim çalışmalarına devam edecek olan Prof. Dr. Ergun bugün..

MARMARİS’TE METİN ERGUN AĞIRLIĞI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun seçim çalışmaları için Marmaris’e geldi.

Yarın Marmaris dışındaki mahallelerde seçim çalışmalarına devam edecek olan Prof. Dr. Ergun bugün için ilçe merkezinde ziyaretlerde bulundu. Ziyaretlere İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanı Ali Toksoy ve ekibi ile diğer Milletvekili Adayı ve Marmaris Engelliler ve Aileleri Derneği Genel Başkanı Tulgay Hasar da katıldı. Her zaman olduğu gibi Ali Toksoy ve Yönetim Kurulu üyeleri organize çalışmaları ile tam not aldılar.
İYİ Parti içerisinde ve Parlamentoda büyük bir saygınlığı olan Prof. Dr. Ergun’a, Muğla’nın diğer yerlerinde olduğu gibi Marmaris’te de yoğun sevgi seli vardı. Ergun programa ilk olarak basın toplantısı ile başladı.
Konuşmasının başında 14 Mayıs seçimlerinin yapılacağı son haftaya girildiğini hatırlatarak başlayan Genel Başkan Yardımcısı Ergun, milletin tercihinin başlarının üzerinde yeri olduğunu söylemiş ve seçimlerin huzur içerisinde geçmesini dilemiştir.
Prof. Dr. Metin Ergun kendilerinin bu seçimi bir şahsın Cumhurbaşkanı veya milletvekili seçilmesi olarak görmediklerini belirterek, bu seçimi Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin bir nevi değerlendirilmesi olarak gördüklerini söylemiştir. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin işlemediğini, kurumların kuralsızlaştığını, hukukun siyasallaştığını, Ekonominin kötüye gittiğini, ekonomi kuruluşlarının bağımsızlığının ortadan kalktığını gördüklerini söyleyerek bütün verilerin de bu şekilde gösterdiğini dile getirmiştir. Devletin bütün verilerini topladıklarını belirten Ergun, hiçbir verinin iyiye gitmediğini söylemiştir.
Uluslararası endekslere bakıldığı zaman Hukukun üstünlüğü ile ilgili olarak 2018’de 101’nci sırada olan ülkemizin, 2023 yılında 116’ncı sıraya gerilediğini; Hükümetin yetkilerinin hukukla çerçevelenmesinde 111’nci sıradan 135’ncü sıraya gerilediğimizi; Temel İnsan hakları endeksinde 107’nci sıradan 134’ncü sıraya; yolsuzluk algısı endeksinde 78’nci sıradan 101’ncı sıraya; Demokrasi endeksinde 100’ncü sıradan 103’ncü sıraya; basın özgürlüğü ve sefalet endekslerinde de 156 ülke içerisinde 1’nci sıraya, yani gerilediğini söylemiştir. Tarımla ilgili de çok kötü durumda olduğumuzu hatırlatan Ergun, Türk çiftçisinin dünyayla rekabet etme gücünün sıfırlandığını söyleyerek, Türk çiftçisinin adeta tarlasına küstürüldüğünü dile getirmiştir. TUİK’in rakamlarına göre gıda enflasyonunun yüzde 85 olduğunu, 5 milyon 800 bin kayıtlı işsizlik varken, 7 milyona çıktığını; Kredi kartı borçlularının 30 milyon 200 bin iken, 36 milyon 500 bine çıktığını, Kredi kartı borcunu ödeyemeyip takip başlanan insan sayısının 2 milyon 800 bin iken 4 milyon 200 bine çıktığını, 5 milyon kişinin de eksi hesapla yaşadığını belirtmiştir.
Bütün bunların sebebinin hukuksuzluk, hukukun siyasallaşması, kurumsuzluk ve kuralsızlık rejimi olduğunu dile getiren Ergun, Zeytincilik ile ilgili yönetmeliğin, Zeytincilik kanununa aykırı olarak değiştirdiklerini örnek olarak göstermiştir. Kendisinin ve başka şahısların Danıştay’a dava açarak o yönetmeliği iptal ettirdiğini de hatırlatmıştır.
Bundan sonra tüm millete İYİ Parti’nin taahhütlerini örnekler vererek anlatan Ergun, Kurumların ve kuralların ortaya çıkması için, Hukukun üstünlüğünün ortaya çıkması için Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter sistemi taahhüt ettiklerini söylemiştir. Bunların özünün de kuvvetler ayrılığı sisteminin, yani hukukun bağımsız olduğu, yasamanın yasama ve denetim görevini yaptığı, basın özgürlüğünün olduğu, sivil toplumların güçlendiği ve tam bir kuvvetler ayrılığı sisteminin kurulacağını dile getirmiştir.
Bu sistemin ilk ayağının Cumhurbaşkanlığı makamının partiler üstü bir makam haline getirmek olduğunu belirten Ergun bir sefer Cumhurbaşkanı olan şahsın bir daha seçilemeyeceğini ve partisi ile ilişkisinin kesileceğini, oy alma kaygısı olmadığı için de rahat ve adaletli bir şekilde hareket edeceğini söylemiştir.
Millet İttifakı olarak yüzlerce, binlerce ekiple, uzmanla çalıştıklarını, altı siyasi partinin kendi içerisinde çalıştıktan sonra bu çalışmaları birleştirilerek değerlendirme yapıldığını, 3 bin civarında toplumu ve devleti ilgilendiren her alandaki, her sorunla ilgili 3 bin civarında maddenin kamuoyuna açıklandığını, bunların ortak bir mutabakat metni olarak açıklandığını, internete de konduğunu söylemiştir.
Muğla genelinde de liyakatli bir kadro ile seçime girdiklerini de söyleyen Prof. Dr. Metin Ergun iyi bir sonuç beklediklerini söyleyerek tüm siyasi partilerin adaylarına başarılar dilemiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)