TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

LÜTFÜ TÜRKKAN, AKP VE MHP NE YAPSA OLMUYOR

İster gerçek, ister yandaşların hazırladığı anket sonuçları olsun; Cumhur İttifakı’nın uykuları kaçıyor. En son anketler AK Parti’nin oyunun yüzde 29’lara düştüğünü gösteriyor. İlk seçimde Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’nı kaybediyor. AK Parti..

LÜTFÜ TÜRKKAN, AKP VE MHP NE YAPSA OLMUYOR

İster gerçek, ister yandaşların hazırladığı anket sonuçları olsun; Cumhur İttifakı’nın uykuları kaçıyor. En son anketler AK Parti’nin oyunun yüzde 29’lara düştüğünü gösteriyor. İlk seçimde Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’nı kaybediyor. AK Parti ve MHP ne yapsa olmuyor; doluya koyuyorlar almıyor, boşa koyuyorlar dolmuyor. Cumhur İttifakı; oylarındaki erimeyi gördükçe, siyasete şekil vermeye ve iktidarda kalmak için çırpınmaya devam ediyor. O yüzden oyları daha fazla erimeden erken seçime gitmek istiyorlar.

Seçim kanununu 1 Ekim’de Meclis açıldığı anda getirmek için yoğun çaba içerisindeler. Ne yapıp, ne edip bu yasayı Ekim ayında çıkarma peşindeler. Çünkü seçim yasalarında yapılan değişiklikler bir yıl içinde gerçekleşen seçimlerde uygulanamıyor. Eğer seçim kanunu Ekim ayında çıkarsa, 2022 Kasım ayından itibaren yapılacak seçimde bu kanuna yaslanmak istiyorlar.

O yüzden bir kez daha söylüyorum. 2022 yılı seçimsiz geçmeyecek.

Ne yaparsanız yapın. İster barajı kaldırın, ister barajı yüzde 10’da bırakın. İlk seçimde gideceksiniz. İstediğiniz kadar Millet İttifakı’nın oyları üzerinden hesap yapın. İsterseniz üçüncü ittifak hayalleri kurun. İktidar ve ortağına sesleniyorum; Seçim kanunuyla istediğiniz kadar oynayın.

Anavatan Partisi, 1987 seçimlerinden önce seçim sisteminde değişikliğe gitti, sistemi seçimde birinci gelen parti üzerine kurguladı, çift baraj sistemine geçildi. Sonuç: Yüzde 45’ten yüzde 36’ya düştü. 1991 yılında da aynı yanlışı sürdürdü. Sonuç: ANAP’ın oyları yüzde 24’e geriledi ve seçimleri kendisi değil Süleyman Demirel’in başında olduğu Doğru yol Partisi kazandı.

Amaç Türkiye’de milli iradeyi Meclis’te daha geniş bir katılımla sağlamaksa bunda bir sorun yok. Ama ANAP örneğinde olduğu gibi seçim sistemini çıkarları için değiştirmek ava giderken avlanmaktan başka bir şey değil. Bu seçim; totaliter tek adam rejimiyle, Türkiye’yi yeniden ayağa kaldıracak olan iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş bir parlamenter sistem arasında gerçekleşecek. Her ne plan, her ne fenalık peşinde olursanız olun; Türkiye’yi dibe götüren, milletine kör sağır olan bu ucube düzen son bulacak.  Demokrasi, hukuk ve ekonomiyi yeniden tesis edecek olan iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem gelecek. Çözümü yurtdışına yerleşmekte arayan Türk gençliği artık kendi ülkesinde önünü görebilecek. Korkmadan tweet atabilecek. Alın teriyle kazandığı sınavlarda sırf bir partili olmadığı için mülakatlarda elenmeyecek. Asgari ücrete bakarak umutsuzluğa kapılmayacak. İYİ Parti olarak çocuklarımızın, gençlerimizin yarınlarını kurtarmak adına ilk seçimi kazanacağız. Türkiye İYİ olacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)