TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

KARA ÇALMAK İÇİN MAZERET ÜRETMEK

İYİ PARTİ 4. Kuruluş yıl dönümü kutlamalarında görsel bir afiş vardı; “Yolumuz Ömer yolu” diye.Tabi ki bu Ömer ne turist Ömer, ne de Hasangil’in Ömer di; ismi sağladığı adaleti ile..

KARA ÇALMAK İÇİN MAZERET ÜRETMEK

İYİ PARTİ 4. Kuruluş yıl dönümü kutlamalarında görsel bir afiş vardı; “Yolumuz Ömer yolu” diye.Tabi ki bu Ömer ne turist Ömer, ne de Hasangil’in Ömer di; ismi sağladığı adaleti ile simgeleşmiş cesur yürekli dört İslam halifesinden birisi Hz. Ömer dir.

İYİ PARTİ’ye kara çalmak için mazeret ıkına ıkına buldukları şey; efendim “Hz. Ömer yolu” demek de ne oluyormuş.

Bu slogan’dan siyasal İslamcı mana çıkarmak ancak ve ancak bıktığımız, usandığımız ve bir an önce def etmek istediğimiz siyasal İslamcıların söylemlerini kuvvetlendirmek, İslam inancını onların tekellerine terk etmek olur ki; bundan kesinlikle kaçınmak lazım.

Türk milletinin kültürünü dini ve milli referans kaynaklarımız oluşturmaktadır. Bu anlamda “Adalet” deyince dini anlamda aklına Hz. Ömer’in gelmediği müslümandan şüphe duyarım. Türk milleti ve devletini yönetmeye talip olmuş bir partinin söylemlerinde dini referanslara atıf yapmasından doğal daha ne olabilir ki.

Adalet olmadıkça yönetimin, edep olmadıkça asaletin, cömertlik olmadıkça zenginliğin faydası olmaz.

Dünyaya az meylet ki, hür yaşayasın.

En zor ibadet, gönül kazanmaktır. En büyük günah kalp kırmaktır.

Yalnızlık, cahil insanlarda oturmaktan daha iyidir.

Mal cimride, silah korkakta, fikir zayıfta olursa işler bozulur, gibi çok anlamlı bu sözlerin müellifi insana atıf yapmak kadar doğal, mantıklı ve makul başka ne olabilir ki.

Yine merhum Mehmet Akif Ersoy Hz. Ömer’in adaletine vurgu yaparak Safahat adlı eserinde;

“Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, gelir de adl-i ilâhi Ömer’den sorar onu!” şeklinde bir ifadeye yer vermiştir.

Yani demem o ki; siyasal İslamcıların şerrinden kaçmak için dini referanslara atıf yapmaktan korkmak olsa olsa siyasal İslamcılara “Dini inanç bize değil size ait bir alandır, alın sizin olsun bize gerekmiyor” demek olacaktır. Hayır özellikle bu endişe ve korkuyu terk edebilirsek dinimizi de siyasal İslamcıların tasallutundan kurtarmış, inanalar için doğal yaşamın bir parçası olduğu gerçeğini genel kabul gören bir statüye taşımaya hizmet etmiş oluruz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)