TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

İYİ PARTİLİ YOKUŞ: ÇİFTÇİLERİMİZE VERİLEN SÖZLER TUTULMUYOR.

İYİ Parti milletvekili Fahrettin Yokuş çiftçilerin sorunlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamasında; Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokat’ta yaptığı bir açıklamada 2022 yılı Tarımsal destek tutarını 29 Milyar TL olarak açıkladı. İki yıl..

İYİ PARTİLİ YOKUŞ: ÇİFTÇİLERİMİZE VERİLEN SÖZLER TUTULMUYOR.

İYİ Parti milletvekili Fahrettin Yokuş çiftçilerin sorunlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamasında;

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokat’ta yaptığı bir açıklamada 2022 yılı Tarımsal destek tutarını 29 Milyar TL olarak açıkladı. İki yıl önce söylediği “ekilmedik bir karış toprağımız kalmasın” sözünü bir kez daha tekrarladı. Ayrıca Tarım üretiminde kötüye gidişin olmadığını söyledi.

Sn. Cumhurbaşkanının beyanlarından anlaşılıyor ki: Tarım ve besicilikte yaşanan olumsuzluklar ve geriye gidiş konusunda doğru bilgilendirme yapılmıyor. Her geçen yıl tarım üreticisinin ve besicilik yapan sayısı ülkemizde azalıyor. Tarım arazilerinin 1/3’ü ekilmiyor. Başta buğday olmak üzere sıvı yağ şeker et gibi temel gıda ürünlerinde sıkıntı yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı, “Ekilmedik bir karış arazi kalmasın” diyor ancak üreticilerin büyük bir bölümü zarar ediyor. Yüksek girdiler yüzünden yeterince ekim yapılamıyor. Destekler zamanında verilmiyor. Verilen sözler tutulmuyor. Fahiş fiyatlara ulaşan başta gübre, mazot, tohum, elektrik ve ilaç girdileri karşısında çiftçilerimiz toprağını ekmekte zorlanıyor.

Besicilerimiz yem, elektrik ve benzeri yüksek girdiler nedeniyle hayvanlarını satıyor. Besicilerimiz çiğ süt fiyatlarının yetersizliği nedeniyle sağım ineklerini mezbahaya gönderiyor. Bu acı gerçekler ortadayken tarımda üreticilerimizden hiç kimse üretimi artırma mucizesi beklemesin.

Çiftçilerimizin sadece %19’u gelirinden memnun!

Kredi kayıt bürosunun 28 ilde 1066 aktif çiftçi ile yaptığı tarımsal görünüm saha çalışması sonuçlarına göre 2021 yılında “Gelirinden memnun olan çiftçilerimizin oranı” %19’a gerilemiştir. Gelirinden memnun olmayanların oranı ise %56’ya ulaşmıştır. Aynı kurumun yaptığı saha araştırmasında 2019 yılında çiftçilerimizin memnuniyet oranı %36, 2020’de ise %31 oranında gerçekleşmiştir.

Son yıllarda binlerce çiftçinin üretimden vazgeçmesinin en büyük sebebi üretim maliyetlerinin artması çiftçilerin emeğinin karşılığını alamamasıdır.

Çiftçilerimiz üretimde karşılaştığı sorunların ilk sırasında %96 oranı ile “girdi fiyatlarının yüksekliği” gelmektedir. İkinci sırada ise “iklim problemleri”, üçüncü en önemli sorunları ise “sulama suyu yetersizliği” olarak öne çıkmaktadır. Çiftçilerimizin üretim sonrası karşılaştıkları en önemli sorunları ise; sırasıyla fiyat, alıcı ve tahsilat sorunlarıdır.

Hibe ve destekler zamanında verilmiyor.

Çiftçilerimiz ve besicilerimize verilen destek ve hibelerin büyük bir bölümü zamanında verilmiyor. Hala 2020 yılı hibe ve desteklerini alamayan çiftçilerimiz var. Desteklerin zamanında verilmemesi de üreticilerimizi olumsuz etkiliyor.

İktidar üreticilere yasal haklarını vermiyor.

Bilindiği gibi 2006 yılında yapılan bir yasal düzenlemeyle gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %1 oranında çiftçilerimize hibe verileceği düzenlenmesi yapılmıştır. O yıldan bu yana geçen 15 yıl içinde hiçbir zaman yasaya uyulmamış bu süreçte 200 milyar TL destek çiftçi ve besicilerimize verilmemiştir. Cumhurbaşkanımızın önceki gün açıklamış olduğu 2022 yılı için 29 Milyar TL’lik destek üreticilerimizi memnun etmemiştir. 2021 yılı Gayri safi yurt içi hasıla tutarı 7 Trilyon 200 Milyar TL’dir. Çiftçi ve besicimize verilmesi gereken hibe ve destek tutarı 72 Milyar TL olmalıydı.

İktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle halk olarak en temel gıda maddelerine ulaşımda güçlük çekiyoruz.

Türkiye verimli toprakları ve 4 mevsim yaşanan muhteşem coğrafyası ile tam bir tarım ülkesidir. Uzun yıllar tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmamıza rağmen bugün en temel gıda maddelerine ulaşımda sıkıntı çekiyoruz. Bunun en önemli sebebi siyasi iktidarın yanlış tarım politikalarıdır. Tek gerçek budur. Siyasi iktidarın beceriksizliklerinin bedelini millet olarak ödüyoruz.

Ülkemizi yönetenler kendi beceriksizliklerinin üstünü örtmek için başka bahanelere sığınıyorlar. Tarımda üretim planlaması dahi yapamayanların elbette öngörüleri de olmaz. Bu yanlış tarım politikalarının sonucu hem üreticimiz hem de tüketicilerimiz mağdur olmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)