TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Siyaset

İYİ PARTİLİ AYLİN CESUR: “ EYT’LİDEN AF DİLEYİN

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, emekli aylıklarının geçimi sağlamak için yetersiz kalışını ve emeklilik sisteminde yaşanan yapısal sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme taşıdı. Konuşmasına, “Emeklilik konusu sadece..

İYİ PARTİLİ AYLİN CESUR: “ EYT’LİDEN AF DİLEYİN

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, emekli aylıklarının geçimi sağlamak için yetersiz kalışını ve emeklilik sisteminde yaşanan yapısal sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme taşıdı.

Konuşmasına, “Emeklilik konusu sadece emeklilik aylığı alan 12 milyon vatandaşımızı değil, bugün çalışan ve gelecekte olan herkesi ilgilendiriyor” diye başlayan Milletvekili Cesur, sosyal devletin temeli olan emeklilik sisteminin, iktidarın 20 yıllık politikalarının ardından yükümlülüklerini karşılayamaz hale getirildiğini ve çöküşe gittiğini söyledi.

“Vatandaşlarımız 20-25 yıl boyunca prim ödemişken, yaşlılıkta insan onuruna yakışır şekilde, başkasına muhtaç olmadan, son yıllarını rahatça yaşayabilecek bir emekliliği hak ederken, onlara layık gördüğünüz 2500 TL ile geçinebilir mi?” diye sordu.

 EYT’LİDEN AF DİLEYİN

Özellikle 2008’den sonra emekli olanlarda emekliği aylığının belirlenmesinde adaletsizlik olduğunu belirten Cesur, gününü ve primlerini doldurmuş EYT’lilere verilen sözlerin tutulmadığını hatırlattı, “Onlara diyorsunuz ki, emeklilik için gençsin, çalışmak için yaşlı!”

“Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dizeleri geliyor akla:

‘Beni affet!

Kaybetmek için erken, sevmek için çok geç…

Siz de içine soktuğunuz ızdırap için EYT’li kardeşlerimizden AF dilemelisiniz!.”

Ödenen primlere karşın emeklilik aylıklarının düşüklüğünün, kayıt dışı çalışmaya yönlendirdiğine dikkat çeken Cesur, kayıt dışının artmasının ise emeklilik sistemini daha da zora soktuğunu belirtti.

 “Sosyal sigorta sistemimiz her sene, 100 milyar TL açık veriyor. Emekli başına düşen çalışan sayısı 2 kişinin altında. Yani her 2 çalışan, primleriyle 1 emekliden fazlasının aylığını karşılamaya çalışıyor. Bakın Avrupa’da bu oran her 4’e 1. Böyle bir sosyal sigorta sistemi sürdürülemez.” dedi.

FORMÜL BASİT

Formül basit, diyerek yapısal reformları işaret eden Cesur, “Primler adaletli toplanmalı. Emekli aylıkları adil düzenlenmeli. Günün koşullarına uygun miktara yükseltilmeli. Kayıt içine geçiş teşvik edilmeli. Bütün çalışanlara, hak ettikleri bir emekliliğe kavuşacağının garantisini vermelisiniz.” dedi.

İYİ Parti iktidarında bu reformları hayata geçireceklerini söyleyen Cesur, ”İlk önce emeklimiz rahat nefes alacak. Bugünün genç çalışanı da yarın için kaygılanmayacak.” dedi ve sözlerini yine Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dizeleriyle tamamladı:

 

“Evet nihayet

Bir adın kalmalı geriye

Bir de o kahreden gurbet”

“Ben de diyorum ki;

Sizin bir adınız kalacak geriye; onda da milletimize reva gördüğünüz sefalet.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)