TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

İYİ PARTİDEN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Av. Ünzile Yüksel “ Dünya Engelliler Günü “ dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Yüksel, basın açıklamasında şu konuları dile getirdi; Değerli vatandaşlarımız; 3 Aralık Dünya..

İYİ PARTİDEN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Av. Ünzile Yüksel “ Dünya Engelliler Günü “ dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Yüksel, basın açıklamasında şu konuları dile getirdi;

Değerli vatandaşlarımız;

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, bu farkındalık gününde hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. İYİ Parti olarak ilk günden beri, toplumun her kesimine karşı son derece duyarlı olduk. Özellikle engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ayrı bir önem verdik ve bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.

TÜİK verilerini temel aldığımızda, bugün ülkemizde 10 milyon dolayında engelli vatandaşımızın olduğunu biliyoruz.

“ Tüm vatandaşların, insana yakışır şekilde yaşaması gerektiğini, tüm hak ve özgürlüklerden rahat bir şekilde yararlanması gerektiğini, temel ilke olarak benimsemiş bir partiyiz. “Her insan eşittir ama bazıları daha eşittir” anlayışını kesinlikle reddetmekteyiz. Bu nedenledir ki engelliler konusunu, bir yaşam hakkı olarak görmekteyiz. Engelliler dâhil ülkemizde yaşayan herkesin, eşit ve erişilebilir ortamda yaşamayı hak ettiğine inanmaktayız. İYİ Parti olarak, engellilik konusunu, insan hakları meselesi olarak görmekteyiz. Engellilerin haklarını insan haklarının ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirdiğimizden, engellilerin toplumsal yaşamın her alanında ayrımcılığa uğramaksızın, diğer bireylerle eşit katılımını savunmaktayız. “

Bireylere engelli veya engelsiz olarak bakıp, kişileri biz ya da ötekiler diye ayırmayı reddetmekteyiz. Engelliliği farklılık, bedensel ve nörolojik çeşitlilik olarak görmekteyiz. İYİ Parti olarak sadaka kültürünü reddetmekteyiz. İktidar olduğumuzda, engellilere yönelik olarak, eğitimden sağlığa, adaletten ulaşıma, istihdamdan sosyal yaşama kadar her alanda hak temelli politikalar üreteceğiz.

Bugünkü mevcut durumda, engelli vatandaşlarımıza bütçeden layık görülen miktar %1 civarındadır. Örnek verecek olursak, bu oran İngiltere’de %6.4’dür.

Mesela, dolar bazında 2021yılında engellilere yönelik ayrılan bütçe, 2019 yılı bütçesine göre %35 daha azdır. Maalesef engelli vatandaşlarımız, yüksek kur ve enflasyona kurban edilmiştir.

Bununla beraber, sağlık kurulu raporlarındaki kriterler değiştirilerek, binlerce engelli vatandaşımız mağdur edilmiş, kimilerinin maaşlarını kesilmiş, kimilerinin ehliyetleri ellerinden alınmıştır.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi ve İYİ Parti Engelliler Bildirisi tüm politikalarımızda temel referans noktamız olacaktır.

İstihdam kotası devlet kadrolarında %6’a özel sektörde %4’e çıkarılacaktır.

Uygulayacağımız Destekli İstihdam Modeli ile özel sektörde, çok daha fazla engellinin iş bulmasına olanak sağlanacaktır.

Engellilerin kendi işini kurmalarını teşvik etmek adına, vergi muafiyetleri yeniden düzenlenecektir.

Engellilere yapılan sosyal yardımlar, işe başlamaları halinde de devam edecektir.

Engelli öğretmenlerin atanmalarına hız verilecektir.

Ortez, protez gibi destekleyici ürünler için ödenen miktarın piyasa koşullarına göre yeniden belirlenmesi sağlanacaktır.

Özel eğitim okullarındaki ders saatleri engellilerin lehine yeniden düzenlenecektir.

Engelli maaşları, engellinin kendi geliri göz önünde bulundurularak tespit edilecektir.

Şehir içi ve dışı otobüsler, metro ve tramvaylar, dolmuşlar, taksiler, vapurlar istisnasız tüm ulaşım alanları erişilebilir hale getirilecektir.

Engelli bireye bakmakla yükümlü aile bireylerine özellikle annelere emeklilik hakkı verilecektir.

Engellilerin sınava girerken karşılattıkları zorluklar giderilecek, adil bir sınav sistemi getirilecektir.

Özellikle dar gelirli engelli vatandaşlarımızın da uygun fiyatlarla araba sahibi olabilmelerine imkan sağlamak adına yurt dışından ithal edilen engelli arabalarında aranan yaş sınırı 10 yıla çıkarılacaktır.

Burada sayamadığımız çok sayıda projeyi iktidar olduğumuzda hayata geçireceğiz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)