TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ CESUR, BAKANA TEK TEK ISPARTA’DA YAŞANAN KRİZİ SORDU

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e verdiği soru önergesindeki sorular ise şu şekilde, 1-Bakanlığınızın Isparta’da 24 saatten uzun süre elektrik verilememesi konusunda..

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ CESUR, BAKANA TEK TEK ISPARTA’DA YAŞANAN KRİZİ SORDU

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e verdiği soru önergesindeki sorular ise şu şekilde,

1-Bakanlığınızın Isparta’da 24 saatten uzun süre elektrik verilememesi konusunda bilgisi var mıdır? Isparta Valiliği, Isparta Belediyesi veya elektrik dağıtım şirketi CK Enerji Akdeniz Elektrik, Bakanlığı bilgilendirmiş midir?

2-Eğer bakanlığın bilgisi varsa, Bakanlık sorunun çözümü için elektrik kesintisinin ilk saatinden itibaren ne yapmıştır?

3-Elektrik kesintisi yaşanan bütün köy ve mahalleler tespit edilmiş midir? Kent merkezinden köy ve beldelere, bütün yerleşim yerlerine ulaşılıp bir durum raporu oluşturulmuş mudur?

4-CK Enerji Akdeniz Elektrik tarafından Bakanlığa bilgi verilmiş midir? Şirketin, yaşanan sorunu çözecek ekipmanı ve kapasitesi bulunmakta mıdır?

5-Kriz merkezinden alınan bilgiye göre, Isparta’nın %90’ında yaşanan ve neredeyse her ilçeye yayılmış bir elektrik kesintisi sorunu için 130 kişilik bir ekip görevlendirilmiştir. Bu ölçekte bir sorunu çözmek için bu ekip yeterli olacak mıdır?

6-Vatandaşlarımız ve köylerde vatandaşlarımıza ulaşabilecek muhtarlarımız neden bilgilendirilmemiştir?

7-Köylerde elektrik kesintisinden kaynaklı yaşanan sorunlar için, diğer bakanlıklarla koordineli bir şekilde bu sorunlara çözüm geliştirilmiş midir? Yukarıda bahsedilen mağduriyetleri gidermek için neler yapılmaktadır?

8-Isparta’mızda sebep olduğu zararlardan dolayı, vatandaşlarımız için elektrik dağıtım şirketine tazminat ödetilecek midir? Ödetilmeyecekse, Bakanlık, oluşan zararı tazmin edecek midir?

9-Eğer vatandaşlarımızın zararı karşılanmayacaksa, elektrik zamlarıyla vatandaşlarımıza yıkılan yüksek fatura bedellerine karşın, şirketin sorumlu olduğu zamanlarda hiç sorumluluk üstlenmiyor oluşu, bir adalet sorunu yaratmaz mı? Böyle bir durumda tüketici hakları, karşılıklılık ilkesi ve adaletten bahsedilebilir mi?

10-İleriye dönük olarak, Isparta’da yoğun kar yağışına karşı, elektrik dağıtım hatları yer altına alınması üzerine bir çalışma yapılacak mıdır?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)