TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Dünya Genel Güncel

‘Mahsa Amini’ protestosu

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölümü, İstanbul’daki İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. Mahsa Amini’nin ölümünü protesto eden kadınlar, saçtan yapılan bayrağı..

‘Mahsa Amini’ protestosu

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölümü, İstanbul’daki İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. Mahsa Amini’nin ölümünü protesto eden kadınlar, saçtan yapılan bayrağı cadde üzerindeki trafik lambasının direğine astı.

İran’ın başkenti Tahran’da, “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle 13 Eylül’de ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için birçok ülkede protesto gösterisi yapılıyor.

Fatih’te İran Başkonsolosluğu’nun bulunduğu Ankara Caddesi’nde bugün saat 14.00 sıralarında toplanan bir grup kadın, Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etti. Grup ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sloganları atarak, İran Başkonsolosluğu’nun bulunduğu caddeye geldi. Çevik kuvvet polisleri çevrede güvenlik önlemi alırken, İran Başkonsolosluğu’nun önüne geçmelerine izin verilmedi. Caddede yapılan protesto gösterisinin ardından kadınlar, Mahsa Amini’nin ölümünden sonra sembol haline gelen saçtan yapılmış bir bayrağı trafik lambasının direğine astı.

Mahsa Amini’nin ölümünü protesto eden kadınlar, saçtan yapılmış bir bayrağı trafik lambasının direğine astı.

“YOBAZ FİKİRLERİ SAÇLARIMIZIN TELLERİNDE BOĞULACAK”

Burada bir açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Her gün kadınlar öldürülürken, kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele edenleriz. İran bize uzak diye düşünmeyin, hiç kimse düşünmesin. Bizler mücadele edeceğiz ki, bu gidişatı durduracağız. Saçlarımızın telini sorun ediyorlarsa, o gerici, yobaz fikirleri saçlarımızın tellerinde boğulacak” dedi.

Ataselim, “Bu gördüğünüz saçtan bayrak, İran’da, tüm dünyada ve Türkiye’de kadınların özgürlük mücadelesinin bayrağı olacak. Sonuna kadar dalgalandırmaya devam edeceğiz. İran’da direnen kardeşlerimizle dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. Biz de bu topraklarda İranlı kadınlar için, eşit özgür yaşamak isteyenler için, bu mücadeleyi sürdürenleriz. Saçlarımızı kesmiş olabiliriz ama, daha gür daha güçlü geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Gösteriye katılan İranlı bir kadın, 7 sene önce tüm şiddetlerden dolayı Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Yağmurdan kaçıp doluya rast gelmeyelim arkadaşlar. Hepimiz kadınız. Bizler çocuk büyütüyoruz, bizler en güçlü yaratığız. Bu dünyada bizim Allah’tan başka kimse arkamızda güç değil. Biz çocuk büyütüyoruz” diye konuştu.

Protesto eylemi saçtan bayrağın trafik lambası direğine asılması sonrası sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)