TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

İKİ YUMURTA KIRIP YEMEK HAYAL OLABİLİR

Son günlerde döviz kurunun yükselmesinden dolayı “ Temel Gıda “ maddelerine üst üste zamlar gelmesi  vatandaşı iyice zor duruma düşürmeye devam ediyor. Ekmek 3.5 TL ‘ den bazı yerlerde satılmaya..

İKİ YUMURTA KIRIP YEMEK HAYAL OLABİLİR

Son günlerde döviz kurunun yükselmesinden dolayı “ Temel Gıda “ maddelerine üst üste zamlar gelmesi  vatandaşı iyice zor duruma düşürmeye devam ediyor.

Ekmek 3.5 TL ‘ den bazı yerlerde satılmaya başladı. Ayçiçek yağı, un, şeker, tereyağı, kuru bakliyatların fiyatları el yakmaya devam ediyor. Keza kağıt ürünleri, kahve, çikolata ve aklımıza gelebilecek bir çok gıda ürünü sürekli zam alıyor.

Kimse bu zam furyasının nerede duracağını bilmiyor.

En temel gereksinimlerden olan sütün kilo başı fiyatı marketlerde 12 ila 15 TL arasında değişiyor.  Diğer bir gıda malzemesi olan yumurta 2-3 ay öncesi kolisi 30 TL iken bugün alım gücü düşük olan vatandaşların en çok ziyaret ettiği marketlerde bile 50- 60 TL satış etiketiyle görebiliyoruz. Üstelik bu organik olmayan yumurta fiyatı.

Kısaca, 1 adet yumurta 2 TL’ ye yaklaştı.

Peki neden böyle; diyeceksiniz ki tavuktan çıkan yumurtanın dolarla ne alakası var ya da ineğin memesinden akan sütün dövizle ne alakası var. Hayvanların beslendiği ürünlerin üretimi ülkemizde çok düşük, yurt dışından gelen her ürün döviz kurunda yaşanan hareketlilikten dolayı sürekli ülkemizde ki tüketiciye zamlı yansıyor.

İşte “ Tarım Politikası “ nın nasıl çöktüğü üretemediğimiz zaman istihdam yaratamadığımız zaman başımıza nelerin geldiği artık açıkça belli. Tarlalar boş, ekenin elinde kalan ve maliyeti kurtarmayan tarla ürünleri hayvancılıkta da aynı durumda ve çiftçi üretimden, hayvancılıktan mecburen vaz geçmek zorunda kalıyor.

Bu duruma çare üretilmezse önümüzdeki aylar vatandaş için çok daha zor hale gelecek.

Esnaf için zor, sattığını aynı fiyata rafa koyamıyor.

Çok basit gördüğümüz bir mevzu  “ Sokak Hayvanları “ nın beslenmesi. Kuru mama da ciddi fiyat artışı var. Çünkü o da dövize endeksli. Hayvan sever vatandaşların haklı serzenişleri var, bakmış oldukları sokak hayvanlarına kendi imkanları ile besleyen vatandaşlar artık hayvan maması alamaz hale geldi.

İşte yılların yanlış politikalarının günümüze yansıması.

Üretemediğin zaman bir hiçsin !

Sadece tüketerek geldiğimiz nokta maalesef ki bu.

Bize ait olmayan her şey de başkalarına bağımlı olmak tam da bu !

“ Milli “ kelimesinin ne kadar önemli olduğu, yaşamımızda ne kadar değerli olduğu bir kez daha öne çıktı.

“ Yerli malı yurdun malı “ portakal, mandalina, elma kilosu 6 TL ‘ den başlıyor, pırasa 7-8 TL, ıspanak 9-10 TL.

Nasıl bu hale geldik şapkamızı önümüze koyup düşünmek zorundayız.

Ve acilen tedbirler alınmalı.

EMİNE KALAFAT

eminekalafat9@gmail.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)