TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

FATİH DÖNMEZ : VATANDAŞIN CEBİNE YANSIYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ham petrol fiyatı yüzde 118 artarken pompaya yansıması yüzde 20 oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği müjde vatandaşın cebine yansıyacak dedi…

FATİH DÖNMEZ : VATANDAŞIN CEBİNE YANSIYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ham petrol fiyatı yüzde 118 artarken pompaya yansıması yüzde 20 oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği müjde vatandaşın cebine yansıyacak dedi.

Hızlı küresel toparlanma ve enerji ürünlerine olan talebin, emtia piyasasına talebi artırdığını ve bunun arzını yapan sektörlerin de ani artış talebini karşılayamadığı için ciddi sıçramalar yaşandığını belirten Dönmez, “Piyasalar dahil olmak üzere kimsenin beklemediği bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

“Doğalgaz spot piyasada 100-150 doları gördü. Kömür fiyatları da öyle. Petrol fiyatları 80 doları geçti. Doğal gaz fiyatları bin metreküpü 1000 doların üzerine çıktı. Bunun anlamı şu yani bin metreküpü için 1 dolar minimum bedel ödüyorsunuz. Kömürde yine anormal fiyat sıçramaları oldu 40 dolar 270 doları gördü.

Bu durum tüm ülkelerde sıkıntı oluşturdu. Enerji ürünleri sadece sanayinin değil yaşayan insanların günlük yaşamına o kadar girmiş ki bunlarda kısıntıya da gidilmesi söz konusu değil bu fiyat artışları faturalara da yansıdı. Bu fiyat artışlarının Türkiye açısından baktığımızda hanehalkına en az yansıtan ülkelerden biriyiz. Yıllık ortalamaya baktığımızda faturanın yarısını Hazine karşılar hale geldi.

‘Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, bu yılı çift haneli büyüme ile kapatacağız’ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)