TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel Güncel Siyaset SonDakika

EYT’LİLER AYAKTA: “Bu Hava ancak Mayıs’a kadar devam eder, Mayıs’ta hava değişir, bizden söylemesi.”

Kadıköy’de toplanarak bir basın açıklaması yapan EYT’liler Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak: “Daha seçimlere hala vakit var. Hala yukarıda saydığımız mağduriyetleri de kapsayan TASTAMAM bir düzenleme yapılabilir. Ya da..

EYT’LİLER AYAKTA: “Bu Hava ancak Mayıs’a kadar devam eder, Mayıs’ta hava değişir, bizden söylemesi.”

Kadıköy’de toplanarak bir basın açıklaması yapan EYT’liler Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak: “Daha seçimlere hala vakit var. Hala yukarıda saydığımız mağduriyetleri de kapsayan TASTAMAM bir düzenleme yapılabilir. Ya da bu haliyle yola devam edilmek isteniyorsa, bilinmelidir ki şu anda bizim karşımızda, yukarıdaki mağduriyetleri de gidereceklerini her fırsatta ifade eden ve yarının iktidarına bugünden talip olan bir muhalefet var” dedi.

EYT mağdurları eş zamanlı olarak 6 vilayette toplanarak eksik çıkan EYT kanununun mağduriyetleri ile ilgili olarak basın açıklaması yaptılar. İstanbul Kadıköy meydanındaki Atatürk anıtının önünde yapılan program EYT Federasyonu İstanbul Şube Başkanı Arzu Lastikçi ve ekibi tarafından organize edilmiş, basın açıklamasını ise Genel Başkan Gönül Boran Özüpak yapmıştır.

Basın açıklamasına EYT mağduru olanların yanında Cumhuriyet Halk Partisi Kadıköy İlçe ve İl Başkanlığının yanında İYİ Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı da ilgi göstermiştir. Kalabalık bir basın ve gurubunun yanında çok sayıda  vatandaş da alana gelmişti.

İYİ HABER Gazetesi de  tam kadro oradaydı. İmtiyaz sahibi Ak’ar Erözbek’e Federasyon Başkanı Gönül Boran Özüpak ile İstanbul Şube Başkanı Arzu Lastikçi çok yakın ilgi gösterdiler.

Basın Açıklaması öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT Kanunu çıkmadan önce yaptığı açıklamaları dinleten Federasyon Başkanı Gönül Boran Özüpak, yasa çıktığında EYT mağdurlarında yeni mağduriyetler oluştuğunu söyleyerek madde madde analize geçti.

EYT mağduriyetlerini şöyle açıkladı:

 1. Çalışma Bakanının söylemleri neticesinde yeni mağduriyetler oluştuğunu söyleyen Özüpak, adı EPT, yani Emeklilikte Pirime Takılanlar oluştuğunu söyledi. Birçok kimsenin bankadan kredi çekerek, borçlanarak, arabasını satarak Bakan’ın bu sözlerine bakarak SGK önünde kuyruklar oluşturduğunu söyleyen Özüpak, kanun çıkınca askerlik ve doğum borçlanmalarını yapanların emekliye ayrılamayacağı ortaya çıkınca yıkıldıklarını söyledi,
 2. İkinci mağduriyetin de Kısmi emeklilik olduğunu söyleyen Federasyon Başkanı, sürekli “bizi bizden dinleyin” dediklerini, tek başına çözümün çözümsüzlük olacağını söylediklerini kaydeden Özüpak, 1999 yılından önceki şartların aynısını istediklerini belirttiklerini, bunun bir anayasal hak olduğunu ifade ettiklerini söyleyerek, çıkartılan EYT yasasının bu talepleri karşılamadığını söylemiştir.
 3. İsimlerinin her ne kadar EYT olsa da bütün SGK mağduriyetlerini barındıran ve her satıhta mücadele veren bir STK olduklarına dikkat çelerek, en büyük mücadele ettikleri alanın ABOOOO , yani Aylık Bağlama Oranları olduğunu dile getirmiştir. Aylık Bağlama oranlarında da çok mağduriyet yaşadıklarını ifade etmiştir.
 4. Dördüncü mağduriyetin staj ve çıraklık olduğu belirten Özüpak, kendisinin de bu konuda mağdur olduğunu dile getirerek, önceden verilen SSK kartlarında işe hangi tarihte girdikleri yazdığı halde, ilk pirim yatırıldığı tarihin emekliliğe esas tutulduğunu belirterek, emeklilik başlangıcının Staj ve Çıraklığın SSK başlangıcı sayılmasını istediklerini söyledi.
 5. İntibak konusunun da mağduriyetler yarattığını anlatan Federasyon Başkanı, aslında intibak yasasının EYT’nin bir tamamlayıcısı olduğunu, çıkarılan EYT yasasında intibaka yer verilmemesi mağduriyetin tam olarak çözülmesini de engellediğini söylemiştir. Uygulamadan çeşitli örnekler vererek mağduriyetleri anlatan Özüpak: “2000 yılından sonra emekli olanlar, 2000 yılından önce emekli olanlara göre daha düşük maaş almaktadır. Bu durum 2008 yılında sosyal reform ifadeleriyle çıkarılan 5510 sayılı yasa nedeniyle 2008 yılından sonra emekli olanlarla, önce emekli olanlar için de geçerlidir. Bu eşitsizlik toplumsal bir eşitsizliktir ve kabul edilemez” demiştir.
 6. Bu maddede de Bağ-Kur ve SGK Prim Gün Sayısı Adaletsizliğini anlatan Özüpak, “milyonlar kazanan büyük şirketlerin sahipleri ile küçük esnafı aynı potada değerlendirirlerse farklı bir SGK mağduriyeti ile karşı karşıya kalıyoruz” diyerek, Küçük esnafla büyük patronların bir tutulmaması gerektiğini örnekler vererek anlatmıştır.
 7. Son olarak da Bağ-Kur prim tescili mağduriyetini anlatmıştır.

EYT Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak konuşmasının sonunda şunları söylemiştir: “Yasalar toplumun barış, refah ve huzurunu sağlamak, hakkı hak sahibine iade ederek adaleti tesis etmek içindir. Çıkartılan EYT yasasında yukarıda bahsettiğimiz bu mağduriyetlerin giderilmesi hedeflenmemiştir. Çözümlenmek istenmemiştir. Hedefe alınan bir tek şey olmuştur, o da EYT’li vatandaşın oyu. işte sorunlara ve çözümlerine odaklanmak yerine1 fazla çıkacak oya odaklanınca da ortaya konan çözümler yarım yamalak, mağduriyetleri tam olarak çözemeyen ve hatta en başta belirttiğimiz şekilde yeni mağduriyetler yaratan çözümler olarak karşımıza çıkmıştır. Çıkarılan EYT yasasının zamanlamasının da ne manidar olduğunu söylememize gerek yok herhalde. 24 yıldır devam eden bir mağduriyet ve bu mağduriyet karşısında “seçim kaybetsem de çıkarmam” diyerek yaklaşılan söylemlerle; verdiğimiz mücadeleyle; gelinen baskımızla 2023 seçimlerinin önemiyle de işte bu yarım yamalak yasa çıkarıldı. Bakın değerli basın mensupları, buradan sizlerin aracılığı ile tekrar ikaz edelim.Daha seçimlere hala vakit var. Hala yukarıda saydığımız mağduriyetleri de kapsayan TASTAMAM bir düzenleme yapılabilir. Ya da bu haliyle yola devam edilmek isteniyorsa, bilinmelidir ki şu anda bizim karşımızda, yukarıdaki mağduriyetleri de gidereceklerini her fırsatta ifade eden ve yarının iktidarına bugünden talip olan bir muhalefet var. Bu gerçek karşımızda durmaktadır. “Biz çıkardığımız bu EYT yasası ile EYT’li vatandaşlarımızın tüm sorunlarını çözdük” algısı ile ancak kendinizi kandırırsınız. Biz alın teri döken Emekçi vatandaşız. Biz Milletiz ve 2023 seçimlerinde seçim sonuçlarını belirleyen en etkili gücüz. Bu Hava ancak Mayıs’a kadar devam eder, Mayıs’ta hava değişir, bizden söylemesi. dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)