TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

EYLÜL ORTASINDA YENİ BİR ZİRVE GÖRÜLEBİLİR

Koronavirüs salgını çıktığı ilk günden bu yana konuyu sıkı bir şekilde takip eden İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, vakalardaki artışlar ve yeni veriler ışığında bir soru önergesi hazırlayarak..

EYLÜL ORTASINDA YENİ BİR ZİRVE GÖRÜLEBİLİR

Koronavirüs salgını çıktığı ilk günden bu yana konuyu sıkı bir şekilde takip eden İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, vakalardaki artışlar ve yeni veriler ışığında bir soru önergesi hazırlayarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya aşıların koruyuculuğu ile ilgili bir dizi soru sordu.

“Ağustos 2021’in ortasına gelirken, ülkemizde koronavirüs salgının 4. dalgasının yaklaşmakta olduğuna dair veriler ortaya çıkmaktadır.

DAHA ÖNCE HASTA OLANLARI ÇİFT DOZ MU AŞILAMAMIZ GEREKİRDİ?

2 DOZ SİNOVAC OLANLARA; 1 DOZ BİONTECH YETERLİ Mi; İLAVE 2 DOZ BİONTECH Mİ YAPILMALI?

“Ayrıca aşı olmayanların vakalarda ve ölümlerde tuttuğu oranın yüksek olduğu bilgisinin kamuoyuna duyurulması, bazı vatandaşlarımız arasında gözlemlenen aşı karşıtlığını azaltıcı etki yapabilir ve daha çok vatandaşlarımızı aşı olmaya ikna edebilecektir.”

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA SORULAR

1-            Temmuz ayının başından bu yana tespit edilen toplam kaç vaka vardır ve bu vakaların yüzde kaçı hiç koronavirüs aşısı olmamıştır?

2-            Temmuz ayının başından bu yana tespit edilen vakaların yüzde kaçı daha önce de koronavirüs hastalığına yakalanmış ve hiç koronavirüs aşısı olmamıştır?

3-            Temmuz ayının başından bu yana tespit edilen vakaların yüzde kaçı bir doz aşı almıştır? Bir doz Sinovac aşısı olanların oranı kaçtır? Bir doz BionTech aşısı olanların oranı kaçtır?

4-            Temmuz ayının başından bu yana tespit edilen vakalarda aşılı olan vatandaşlarımız arasında Sinovac aşısının iki dozunu olan vatandaşlarımızın oranı kaçtır?

5-            Temmuz ayının başından bu yana tespit edilen vakalarda aşılı olan vatandaşlarımız arasında BionTech aşısının iki dozunu olan vatandaşlarımızın oranı kaçtır?

6-            Temmuz ayının başından bu yana tespit edilen vakaların yüzde kaçını ilk iki dozu Sinovac, üçüncü dozunu ise BionTech aşısı olarak almış vatandaşlarımız oluşturmaktadır?

7-            Temmuz ayının başından bu yana koronavirüs kaynaklı ölümlerin, ne kadarını aşısız vatandaşlarımız oluşturmuştur?

8-            Temmuz ayının başından bu yana koronavirüs kaynaklı ölümlerin, ne kadarını daha önce de koronavirüse yakalanmış ancak aşı olmamış vatandaşlarımız oluşturmuştur?

9-            Temmuz ayının başından bu yana koronavirüs kaynaklı ölümlerin, ne kadarını tek doz aşı olmuş vatandaşlarımız oluşturmuştur? Bunların ne kadar Sinovac aşısının 1. dozunu, ne kadarı BionTech aşısının 1. dozunu almıştır?

10-         Temmuz ayının başından bu yana koronavirüs kaynaklı ölümlerin, ne kadarını çift doz aşı olmuş vatandaşlarımız oluşturmuştur? Bunların ne kadar Sinovac aşısının 2. dozunu, ne kadarı BionTech aşısının 2. dozunu almıştır?

11-         Temmuz ayının başından bu yana koronavirüs kaynaklı ölümlerin, ne kadarını iki doz Sinovac aşısı olmuş, ardından 3. doz olarak BionTech aşısı olmuş vatandaşlarımız oluşturmuştur?

12-         Hastaneye yatışlarda aşısız vatandaşlarımızın, bir ve iki doz Sinovac aşısı olmuş vatandaşlarımızın, bir ve iki doz BionTech aşısı olmuş vatandaşlarımızın, ilk iki dozu Sinovac, üçüncü dozu ise BionTech aşısı olmuş vatandaşlarımızın oranları nelerdir?

13-         Bugüne kadar yapılan toplam Sinovac ve BionTech aşı dozlarının farklı sayıda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, oluşan makro ölçekte, hangi aşı hastaneye yatışlarda ve ölümlerde ne derece koruyuculuk oranı göstermiştir?

14-         Bu sonuçlar doğrultusunda 3. Doz aşı olanlarda yüksek oranlarda vaka, hastaneye yatış veya ölümler gözlemleniyorsa, 4. Doz olarak bir doz daha BionTech aşısı daha yapılması düşünülmekte midir?

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)