TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

EN BÜYÜK KANBUR DA ŞEHİR HASTANELERİ

Büyük Atatürk Cumhuriyeti kurarken hedef, Türkiye Cumhuriyeti barış içinde kalkınmasını yürütmeli ve uygar ülkelerde ne varsa, insanlar nasıl yaşıyor ise; ülkemizde de o olmalı idi. Çocuklar okumalı, insanlar iş, güç..

EN BÜYÜK KANBUR DA ŞEHİR HASTANELERİ

Büyük Atatürk Cumhuriyeti kurarken hedef, Türkiye Cumhuriyeti barış içinde kalkınmasını yürütmeli ve uygar ülkelerde ne varsa, insanlar nasıl yaşıyor ise; ülkemizde de o olmalı idi. Çocuklar okumalı, insanlar iş, güç sahibi olmalı idi ve insanlar mutlu olmalı idi. Nereden nereye gelinmiştir-bugün gelinen yerden, ne ölçüde geri gidilmiştir? Aslında günlerdir biz size burada bunu anlatıyoruz.

Demokrasiyi kim işletecek? Kamuoyu. Demirel’in sözüdür; Kişilerin de toplumların da hayat hakkı mücadele gücü kadardır.

Deli Petro, Paris’i ziyaretinde, Kardinal Rişliyo’nun heykeline sarılıp, “Sağ olsaydın, Rusya’yı ikiye bölerdim. Bir yarısını sana verirdim ki; bize, öbür yarısını nasıl idare edeceğimizi söyleyesin” demişti.

Düze çıkmak için Parlementer Sisteme geçmemiz şart. Sağlık sistemimizi iyileştirmek lazım.

Pandeminin kalbinde mücadele veren sağlık çalışanlarımız, onların derdi her şeyin başında olmalı. Hayat onlar için normalleşmedi. Onlar koruyucu ekipmanlar içinde saatlerce sıkışık, havasız duruyorlar.

“ Birinci acili bugün Türkiye’nin, Aşılama oranımızın düşüklüğü. Omicron’la yakında 5. dalga gelecek. “

Ek ödemeler de şaka gibiydi. Bir kuru alkışla bırakmadınız sadece, bazıları pandeminin kaynağı olmakla suçladı, sivil toplum kuruluşları kapatılmakla tehdit edildi.

524 sağlık çalışanı görev şehidi oldu ama Covid meslek hastalığı sayılmadı. Sağlıkta şiddet aldı başını gitti. Yani olayları olmadan önleyecek caydırıcı bir mekanizmamız da yok. 2 günde 36 saat çalışanlar var. Ve 39 branşta 600 bin sağlık çalışanı, onlara en çok ihtiyaç olan zamanda atama bekliyor.

“ Önce 40 bin atama diye duyuruldu. Sonra öğrendik ki, 10 bini sürekli işçi. 3 gün önce öğrendik ki, atamalar 2022 Mart’a kalmış.”

Şehir hastanelerine bu yıl ödenen ile aylık 7.000 liradan, 250 bin sağlık çalışanı istihdam edebilirdiniz.

Şiddeti bol, koşulları zor, ücreti düşük bir işte neden çalışsın hayatını da tepsiye koyup bir düşünmek lazım.

Türkiye çok daha derin bir halk sağlığı sorunu ile karşı karşıya. Doktor kıtlığı geliyor.

Doktor, hemşire sayısında OECD ortalamasının altında ve sonuncuyuz. Yetişmiş sağlık çalışanlarımız yurt dışına kaçıyor, özel hastanelere yöneliyor. Üniversite hastanelerinde yeni hekim yetiştirecek hekim azalıyor.

Son 18 ayda 8 bin hekim istifa etti. TUS’a hazırlanmayı bıraktı hekim adayları, dil kursuna gidiyor.

Hal böyleyken; Müjde diye ilan ettiğiniz ve sisteme koyduğunuz en büyük dinamite gelelim:

TUS’da okul puanı esas ağırlık olacakmış. Eşit şartlarda yarışılan bir bu sistem kalmıştı ve notu bol özel üniversiteleri avantajlı hale getirecek şekilde bozarsanız, yurt dışına kaçışları arttırırsınız. Sahada görev başındaki hekime, hemşireye, teknisyene gerçek bir maaş zammı ile gelin bu defa lütfen.

 

Hemşireye 3600 ek göstergeyi çok görmeyin, söz verdiniz ve TSK’ndeki sağlık personelini de unutmayın.

Bir başkası; 1. Basamağın ihmali. Pandemi döneminde sınırlı personel ve ekipmanla büyük yük aldı aile hekimlerimiz ama kendi kaderlerine terk ettiniz.

Randevu sistemimiz sorunlu. Haftalarca randevu alamıyor, Aylarca ameliyat olamıyor hastalar.

Sağlıkta devrim yapacaksanız bunları yapacaksınız. Hastane koridorunun genişliği de elbet önemli ama ulaşamıyorsa hasta, hastane 5 yıldız olsa ne yazar?

Tıbbi cihaz sektörümüz sorunlu. Kura bağlı artıştan dolayı pek çok tıbbi ve ameliyat malzemesine, ilaca ulaşamıyor. Konya’da bir devlet hastanesi Pandemi’de 8 saat oksijensiz kaldı mesela. Yerel tıbbi cihaz üreticileri, devlete satış yapıyor ancak devlet borcunu ödemiyor.

Diş ve ağız sağlığı da artan bir sorun. Bugün tedavi maliyeti çok arttı ve tıbbi malzemede dışa bağımlılığın ciddi etkisi var.

EN BÜYÜK KANBUR DA ŞEHİR HASTANELERİ

Projelerin verimsizliği ayrı ama bunları rant projesi olarak birilerine yıllarca bizi borca batırarak yapmanız apayrı.

18 bin yataklı 13 şehir hastanesi açıldı. Devlet hastanelerindeki toplam yatağın %15’i bu. Açılırken 50 hastane var kapattığınız, yatak kapasitesi yeni gelenden bin fazla. Yani kapasiteye katkısı yok, sağlık bütçemizin 5’te 1’i bunlara bağlanmış ve İlçelerde uzman doktor bulunamıyor artık.

Her köye ebe, sağlık ocağı, ilçeye hastane ve uzman doktordan, tepetaklak edip merkeze topluyorsunuz da bari devlet yapsa idi de tüyü bitmemiş yetimin hakkını bari sağlıkta birilerine vermese idiniz.

Biz hastaneye değil ranta karşıyız ve Türk topraklarında İngiliz mahkemesini yetkili kılıp, devletimizi dövizle haraca bağlayan, sözleşmeleri gizli, her yerinden usulsüzlük akan bu rant projelerinizden arındıracağız.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)