TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

EKREM İMAMOĞLU: BİR AN ÖNCE SAVAŞIN BİTMESİNİ DİLİYORUM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın ev sahipliliğinde düzenlenen “Sürdürülebilir Kentler Zirvesi”ne katıldı. İBB Başkanı Ekrem..

EKREM İMAMOĞLU: BİR AN ÖNCE SAVAŞIN BİTMESİNİ DİLİYORUM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın ev sahipliliğinde düzenlenen “Sürdürülebilir Kentler Zirvesi”ne katıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında; 21. yüzyıla yakışmayan savaş ortamını, kesinlikle kınıyorum. Savaşa, kesinlikle ‘hayır’ diyorum. Bir an önce savaşın bitmesini diliyorum.

Şu anda yüz binlerce, milyonlarca insanın göç etmek zorunda olduğu bir coğrafyayı yaşıyoruz hem de Avrupa’nın göbeğinde. Hiç yakışmadı ne Avrupa’ya ne dünyaya. Dünyanın bu tür ortamlarda kötü sınavlarını, özellikle Ortadoğu’da, yakın coğrafyamızda yıllardır yaşıyoruz.

Bu, müşterek bir sorundur. Çareyi de diyalogla, müşterek bir biçimde bulmak zorunluluğumuz vardır. İmamoğlu, İBB olarak kenti iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı korumak adına yaptıkları çalışmaları da şöyle sıraladı:

Afetler, kuraklık ve deprem karşısında İstanbul’un dirençliliğini artıracak çalışmaları başlattık. Yağmur suyu tünellerini yeniledik. İstanbul’un birçok noktasında sel baskınları riskini azalttık.

Tarım alanlarının yeniden üretime kazandırılması için çiftçilerimize ücretsiz fide dağıttık. Fide üretiminde, kompost gübre kullanımıyla, sıfır atık yaklaşımını destekledik. Yeşil enerji ve döngüsel ekonomik süreçleri geliştirdik.

Dere kenarlarını yaşam vadilerine dönüştürmeye başladık. Kent içi karbon salınımını azaltmak ve kentsel hareketliği geliştirmek için, 10 hatta birden metro inşaatlarına başladık. Bu bir dünya rekoru oldu.

Böylelikle kısa ve orta vadede metro hatlarımızın uzunluğunu 233 km’den 630 km’ye çıkarıyoruz. Şehrimizin pek çok ilçesinde ‘Park Et – Devam Et’ alanları genişletiyoruz. Bisiklet yollarını 350 kilometreden 650 kilometreye çıkarıyoruz.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)