TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Ekonomi

DOLARI KİMİN YÜKSELTTİĞİNİ AÇIKLADI

Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, “Arka kapıdan dövizi yükseltmek için elinden geleni yapan bir Merkez Bankası var.” dedi. Merkez Bankası’nın ihracat kredileri dönüşünden döviz aldığını belirten Kahveci, “Acaba Merkez Bankasının..

DOLARI KİMİN YÜKSELTTİĞİNİ AÇIKLADI

Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, “Arka kapıdan dövizi yükseltmek için elinden geleni yapan bir Merkez Bankası var.” dedi.

Merkez Bankası’nın ihracat kredileri dönüşünden döviz aldığını belirten Kahveci, “Acaba Merkez Bankasının bu alımı ithalat başta olmak üzere piyasanın döviz ihtiyacını mı kilitliyor?” diye vurguladı. Kahveci, “Nerden bakarsanız bakın Merkez Bankası sadece mart-eylül arasında rezervlerine 28,4 milyar dolar eklemiş. Vatandaş almamış ama Merkez Bankası almış.” ifadelerini kullandı.

Alımın piyasadan yapılmış olmadığını söyleyen Kahveci, “Eğer piyasadan yapılmış olsaydı kamuoyuna açıklanırdı.” diye yazdı. İbrahim Kahveci “Ama bu sefer de örtülü alımla (piyasanın ihtiyacı yerine Merkez’de döviz birikince) döviz yükselişine zemin hazırlanmış oluyor.” diye ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)