TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel Güncel Siyaset

DİYANETTEN MÜFTÜLERE TALİMAT: “HÜKÜMETİ ZORA SOKMAYIN”

Diyanet İşleri Başkanlığı müftülerle yaptığı Gizli  toplantıda Müftüleri uyararak iktidara destek verdi. Toplantıda Diyanet personeline  “Cumhurbaşkanı ve iktidara zarar verecek her türde tartışmadan uzak durulmalı” ifadeleri yer aldı.    Diyanet..

DİYANETTEN MÜFTÜLERE TALİMAT: “HÜKÜMETİ ZORA SOKMAYIN”

Diyanet İşleri Başkanlığı müftülerle yaptığı Gizli  toplantıda Müftüleri uyararak iktidara destek verdi. Toplantıda Diyanet personeline  “Cumhurbaşkanı ve iktidara zarar verecek her türde tartışmadan uzak durulmalı” ifadeleri yer aldı.

 

 Diyanet İşleri Başkanlığı depremlerden hemen önce, 30 Ocak-2 Şubat tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 42.inci İl müftüleri İstişare toplantısında, “İktidara zarar verecek tartışmalardan uzak durulması” tavsiyesinde bulunulduğu iddia edildi.

Birgün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre, toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, “İslam ve Müslüman düşmanlığını alışkanlık haline getiren hastalıklı zihniyetlerle hukuk çerçevesinde, en güçlü şekilde mücadeleye devam edilecektir” ifadeleri yer alırken toplantının perde arkasından, “İktidara destek mesajı” çıktı.

Diyanet kaynaklarından sızan bilgilere göre, toplantının ana gündem maddelerinden birisi de seçim oldu. Seçim süreci içerisinde siyasilerin camileri ve kuran kurslarını ziyaret edebilecekleri hatırlatılarak, siyasilerin tartışmaya neden olacak durumlarına karşı hazırlıklı olunması gerektiği vurgulanarak “Hükümete zarar verecek tartışmalardan uzak durulmasının” tavsiye edildiği iddiaları var.

Hükümetten gelen taleplerin, “Dikkatlice değerlendirilmesini” isteyen Diyanet yönetiminin, “Kamuoyuna bu yakınlık fark ettirilmemeli ancak destekten de geri durulmamalı” içerikli mesajlar da verdiği savunuldu. Toplantılarda, yaklaşan seçimler öncesinde atama taleplerinin sorun yaratabileceği üzerinde de duruldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)