TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

BUĞRA KAVUNCU “ İTİDAL” ÇAĞRISI YAPTI

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İstanbul’daki 39 ilçe başkanıyla birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi. Son günlerde gündeme gelen göçmen sorununa değinen İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “Ülkemiz..

BUĞRA KAVUNCU “ İTİDAL”  ÇAĞRISI YAPTI

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İstanbul’daki 39 ilçe başkanıyla birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi.

Son günlerde gündeme gelen göçmen sorununa değinen İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “Ülkemiz maalesef, hem toplumsal hem de siyasi açıdan çok zor bir süreçten geçiyor. Birbiri ardına gelen felaketler, hem bireysel hem de toplumsal olarak üzüntümüzü artırırken, yeni gelişmeler de huzursuzluğu ve gerilimi daha da artırıyor. Son olarak Ankara’nın Altındağ ilçesinde yaşanan hadiseler hepimizi çok üzdü. Emirhan Yalçın kardeşimize Allah’tan rahmet, sevenlerine sabır diliyorum. Yine Ali Yasin Güler kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Türkiye, Suriye’de başlayan iç savaşın ardından yoğun bir göçmen akımına maruz kaldı. Özellikle 2013 yılından sonra yıllara göre çok büyük bir artış gösteren ve geçici koruma altındaki Suriyeliler, toplumsal ve hukuki düzeyde, mevcut iktidarın yanlış politikaları sebebiyle bir belirsizliğe ve düzensizliğe sebep oldu” ifadelerini kullandı.

“ODAKLANILMASI GEREKEN NOKTA BU İŞİN ÇÖZÜMÜ”

Odaklanılması gereken noktanın bu işin çözümü olduğunu belirten Kavuncu, “Bir an önce ülkemizde bulunan göçmenler, kendi ülkelerine medenice, insanca ve insanlığa yakışır bir şekilde gönderilmesini sağlamak gerekiyor. Bu zaman alacak. Çünkü maalesef  devlet, ulus, millet, vatandaşlık nedir, devlet bilinci nedir gibi sorulara cevap veremeyecek bir iktidarın arzu ettiğimiz bir planı ve cümleyi önümüze koymasını beklemek en hafif tabiriyle saflıktır. Dolayısıyla bir an önce bir iktidar değişikliği ile birlikte bu çözümün masanın üzerine koyulması lazım. İktidar partisi bu konuyla ilgili bir şey söylemiyor. Bizler, bu konuyla ilgili çözüm önerimizi, net bir planı milletin önüne koyacağız. Tabii bunun için bir iktidar değişikliği şarttır. Çünkü bu topyekûn bir çalışmayı gerektiriyor. Bu insanların döneceği ülkedeki muhataplarınızla herhangi bir inatlaşmaya girmeden konuşmanız ve bu insanların güvenli bölgelere nasıl döndürüleceğine dair tarihi net bir şekilde belirlemeniz lazım. Acilen sınırlarınızın güvenliğini sağlamanız lazım. Bu neredeyse bütün bakanlıkların ortak hareket etmesi gereken bir konu. İlk yapılması gereken, bu konuyu bu kadar problemli hale getiren iktidarın bir an önce el değiştirmesi ve bu konuyu çözecek yaklaşımın iktidara gelmesidir. O da İYİ Parti’dir, yani bizleriz. Bu da zaman alacaktır. O yüzden tekrar söylüyorum, provokasyonlara mahal vermeden, bu insanları bize yakışır biçimde ağırlamak ve zamanı geldiğinde yine bize yakışır şekilde geldikleri ülkelere geri göndermek bizim vazifemiz. İktidara kızgınlığımızın faturasını masum insanlara çıkarmayalım. Odaklanmamız gereken nokta bu insanların bir an önce geldikleri ülkelere nasıl gönderileceğidir. Son olarak, İstanbul’daki bütün siyasi partilere, belediyelere, valiliğe ve ilgili her türlü kuruma, gerçekleşmesi muhtemel her türlü provokasyona ve insanların hedef alınmasına karşı bir araya gelerek, sorunları bütüncül bir şekilde, sorumluluk alarak çözmenin çağrısını yapıyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)