TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

AYLİN CESUR ISPARTA’ DA VATANDAŞLARIN HAKKINI ARAMAYA DEVAM EDİYOR

“30 CM KARDA BOĞULDUNUZ, İNKARLA, ÜSTÜNÜ ÖRTEMEZSİNİZ” “DEVLETİ YÖNETİYORSANIZ VATANDAŞIN ZARARINI TAZMİN EDECEKSİNİZ” “GÖLLER BÖLGESİNDEKİ ISPARTA’MIZ 21. YÜZYILDA SOĞUĞA VE KARANLIĞA TERK EDİLDİ” “ISPARTA DERHAL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ Ki..

AYLİN CESUR ISPARTA’ DA VATANDAŞLARIN HAKKINI ARAMAYA DEVAM EDİYOR

“30 CM KARDA BOĞULDUNUZ, İNKARLA, ÜSTÜNÜ ÖRTEMEZSİNİZ”

“DEVLETİ YÖNETİYORSANIZ VATANDAŞIN ZARARINI TAZMİN EDECEKSİNİZ”

“GÖLLER BÖLGESİNDEKİ ISPARTA’MIZ 21. YÜZYILDA SOĞUĞA VE KARANLIĞA TERK EDİLDİ”

“ISPARTA DERHAL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ Ki ZARARLAR TAZMİN EDİLSİN”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur ve İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Isparta’da yaşanan afet ve elektrik krizine dair Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Krizin ilk gününden itibaren İYİ Parti’nin girişimlerini anlatan Milletvekili Cesur, Isparta’da neden böyle bir afet yaşandı anlattı. Süreci, neler yaptıklarını, devleti yönetenlerin yapması gerekenleri ve vatandaşın zararlarının mutlaka karşılanması gerektiğini anlattı.

Isparta’da olan hadise üzerine gözlem yapmak ve vatandaşların sorunlarını dinlemek üzere İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatıyla Isparta’ya giden İYİ Parti heyetinin İYİ Parti Isparta il ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte sahada edindiği izlenimleri ve gerçekleştirdiği çalışmalarının sonuçlarını da paylaştı.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ten oluşan İYİ Parti heyeti, önceki günlerde Isparta’da konuya dair bir basın toplantısı düzenlemiş, Isparta’nın afet bölgesi ilan edilmesini, konunun araştırılmasını, Sayıştay denetimi başlatılmasını ve devletin vatandaşların kayıplarını karşılamasını, zararıysa elektrik şirketten tazmin edilmesi gerektiğini söylemişti.

ÖZELLEŞTİRİLEN ŞİRKETLER DENETLENMEMİŞ; SADECE VATANDAŞA FATURA KESMİŞLER

İYİ Parti’nin sahada yaptığı gözlemler ve uzmanlardan alınan bilgiler ışığında Isparta’da 3 Şubat günü başlayan ve günlerce süren elektrik kesintisine dair sürecin ve krize götüren hata ve ihmallerin anlatıldığı basın açıklamasının hedefinde iktidar partisi vardı.

Milletvekili Cesur, basın açıklamasının sonunda acilen atılması gereken adımları ve İYİ Parti’nin afet sonrası çözüm önerilerini, sundukları kanun teklifini ve meclis araştırma önergelerini de tekrar duyururken, Milletvekili Öztürk ise elektrik ve enerjide iktidarın hatalı özelleştirme politikalarının krize nasıl sebep olduğunu aktardı: “Elektrik dağıtımında özelleştirilen şirketler denetlenmediği gibisadece ve sadece vatandaşa fatura kesmişler. Gerekli yatırımları ve modernleştirmeleri yapmamışlar. Bu şirketleri denetlemekle yükümlü TEDAŞ’a ise Enerji Bakanlığı yeteri kadar ödenek vermemiş”

BECEREMİYORSANIZ İSTİFA EDECEKSİNİZ, ISPARTA HALKI OLARAK HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

“Bakan bey ise bütün bu beceriksizliklerin sonunda “Hakkınızı helal edin, birkaç gün enerjisiz kaldınız.” diyor. Kimse, bu Isparta göller bölgesinde bir şehir, kar memleketi de değil demiyor.”

“Beceremiyorsanız istifa edeceksiniz. Sorun çözemiyorsanız ve hatta sorunlara bizzat siz sebep oluyorsanız, o koltukları işgal etmeyeceksiniz. Hiçbir şey elinizden gelmiyorsa da, böyle bir iktidarla yol yürümeyeceksiniz. Isparta halkı olarak biz hakkımızı helal etmiyoruz.”

“Koca bir kent günlerce elektrik alamadı. Evlerinde hastası, yaşlısı, küçük bebeği olan vatandaşlarımız büyük zorluklar yaşadı. Oksijene bağlı hastalarımız ölümle cebelleşti. Kulağımıza hastalanan çocuklar, ölen yaşlıların haberleri geldi. Hanelere 2 gün 3 gün su verilemedi. Muhtarlarımız köylerimiz habersiz bırakıldılar ve elektrik kesintine hazırlıksız yakalandılar. İletişim koptu, ilçe belde ve köylerimizde yollar günlerce kapalı kaldı. Elektrikle ısınabilen haneler donmaya terk edildi. Buzdolapları eridi, erzaklar ziyan oldu. Elektriğe ihtiyaç duyan iş yeri ve atölyeler elektriksiz kaldı. Elma depolarında elmalar ziyan oldu. Seralar çöktü, domatesler, karanfiller ziyan oldu. Belediye Pazar yeri çöktü ve Allaha şükür ki, o gün Pazar olmadığı için ölen olmadı. Ani enerji kesintileri ile faz değişiklikleri ile evlerde, iş yerlerinde, sanayide pek çok elektrikli cihaz yandı ve kullanılamaz hale geldi.”

“Şimdi bu durum “azcık enerjisiz kalmakla” açıklanamaz. “Bereket yağdı, yaz kurak geçmeyecek” diye avunulamaz. İnkaretmeye çalışsalar da ortada net ve tartışmasız bir afet vardır. İnkar siyasetiniz Isparta’da tutmaz! Çünkü vatandaş ne yaşadığını biliyor, yaşadığı şeyi bilen vatandaşı mı kandıracaksınız? Isparta halkının aklıyla alay mı ediyorsunuz?”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)