TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

AŞI TAKVİMİNDEKİ AŞISI YERİNE YANLIŞLIKLA COVİD AŞISI YAPILAN KAÇ ÇOCUĞUMUZ VAR?

BARKOD SİSTEMİ HATALI MI ÇALIŞMAKTADIR? Geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Kurugöl’ün katıldığı bir televizyon yayınında “zaman zaman sağlık ocaklarında yanlışlıkla Hepatit B..

AŞI TAKVİMİNDEKİ AŞISI YERİNE YANLIŞLIKLA COVİD AŞISI YAPILAN KAÇ ÇOCUĞUMUZ VAR?

BARKOD SİSTEMİ HATALI MI ÇALIŞMAKTADIR?

Geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Kurugöl’ün katıldığı bir televizyon yayınında “zaman zaman sağlık ocaklarında yanlışlıkla Hepatit B ve kızamık aşılarının karıştırılabildiğini, küçük çocuklara Covid aşısı yapılabildiğini, bunu da yakında yayın yapacaklarını” beyan etmesi üzerine İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 9 sorudan oluşan bir soru önergesi verdi.

Prof. Dr. Kurugöl’ün televizyon yayınında, “aşıların karışmasına rağmen herhangi bir yan etki olmadığı; 1 aylık, 6 aylık bebeklerde çok iyi sonuçlar alındığı, herhangi bir yan etki oluşmadığı, bu bulguların ise ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağı” beyanatı üzerine, İYİ Partili Dr. Aylin Cesur, konunun derinlemesine soruşturulmasını istedim.

Sağlık Bakanına yönelttiğim sorular ise şu şekilde:

 1. Yukarıda bahsi geçen, aşıların karıştırılması durumu doğru mudur? Bakanlığınız konu ile ilgili açtığı soruşturmada ne gibi sonuçlara ulaşılmıştır?
 2. Aşıların karıştırılmasına sebep olanlar tespit edilmiş midir ve bununla ilgili bir işlem başlatılmış mıdır?
 3. Aşıların karıştırılması sonucu yanlış aşılanan ne kadar çocuğumuz vardır? Bakanlığınız bunu tespit etmek üzere bir denetleme başlatmış mıdır?
 4. Aşıların karıştırılması sonucu yanlış aşılanan çocuklarımızın sağlık durumları nasıldır? Çocuklarımız takibe alınmış mıdır?
 5. Aşıların barkod okutularak, sistemle eşleme yapılarak vatandaşlarımıza uygulandığı göz önüne alındığında aşıların karıştırılması nasıl mümkün olabilmektedir? Çocuklarımız bir deneyde mi kullanılmıştır?
 6. İzmir ilimizde rapor edilen hatalı aşı uygulaması gibi başka illerimizde de benzer raporlar mevcut mudur?
 7. Aşı uygulamalarında barkod sistemine geçildiğinden beri kaç adet yanlış aşılama vakası rapor edilmiştir?
 8. İlgili beyanda bu yaştaki çocuklara yanlışlıkla yapılmış aşıların sonuçlarının yayınlanacağı duyurulmaktadır. Buna göre; yanlış aşı uygulamaları nasıl ve hangi yöntemle bir öğretim üyesine yayınlanmak üzere bildirilmiştir? Bu konuda bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 9. 1 Aylık ve 6 aylık çocuklara yanlışlıkla yapıldığı beyan edilen aşı yerine yapılması gereken ama yapılmadığı ifade edilen aşılar yapılmış mıdır yoksa bu çocuklarımızın aşı takvimine göre yapılması gereken aşıları da eksik mi kalmıştır?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)