TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

AKP’ DE “ MASAL “ BİTİYOR MU

Kamuoyu araştırmalarını ve ortalama baz rakamlarını takip eden biri olarak artık AKP’ lilerin 20 yıldır yaşadıkları masal hayat sona geliyor görüntüsü var. Kamuoyunun ciddiyetle takip ettiği İYİ Parti mitingi birkaç..

AKP’ DE “ MASAL “ BİTİYOR MU

Kamuoyu araştırmalarını ve ortalama baz rakamlarını takip eden biri olarak artık AKP’ lilerin 20 yıldır yaşadıkları masal hayat sona geliyor görüntüsü var. Kamuoyunun ciddiyetle takip ettiği İYİ Parti mitingi birkaç gün önce yapıldı. Kurulma aşamasından bu güne gelinceye kadar yaşadığı birçok çetrefilli olaylardan, ithamlardan son günlerdeki provakasyonlardan sonra her kes için merak edilen bir mitingdi.

İlk “ çoban ateşi “nin yakıldığı yer olan Denizli’ de İYİ Parti başarılı bir vatandaşla buluşma birlikteliği sergiledi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bu mitingde, tüm ülkede vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıları tekrar dile getirerek “ Seçim “ e gidilmesi isteğini tekrarladı. Zor olan yaşam şartlarında bir muhalefet partisinin yapması gerekeni yapıyor İYİ Parti lideri.

Siyaseti geçmiş dönemleri ve günümüzü yakından takip eden biri olarak gördüğüm, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan’ ın geçmişte vatandaşla bütünleşmesi noktasında ki başarılı çalışmalarını İYİ Parti lehine çevirmiş durumda. “ Türk Tipi Başkanlık Sistemi”  ne geçilmeden önce Meral Akşener bu sistemin Erdoğan’ ı vatandaştan, milletvekillerinden, bakanlardan uzaklaştıracağını söyleyen liderdi.

Nitekim de öyle oldu. İşte oluşan bu boşlukta artık İYİ Parti var. Bunun neticesini de düzenli yapılan kamuoyu araştırmalarında düzenli olarak oy oranını arttıran parti olarak çıkması neticesini veriyor. Denizli mitinginden sonra sosyal medya da araştırma şirketlerinin yayınlarını incelediğimde “ 2002 Kasım’ ının güncel versiyonu ve büyük değişim “ olarak paylaşan kamuoyu araştırmacılarını gördüm. Bir başka kamuoyu şirketi önümüzde ki dönemde “ Cumhur İttifakı “ nın mecliste 200 sandalye ye düşebileceği araştırmasını yayınladı.

Zor süreç devam ediyor, iktidar partisi bu süreçten bu ekonomik sıkıntıda ve arkasında oluşturduğu bir yığın sorun yumaklarını artık aşabilir mi pek ümit vaad etmiyor. AKP’ lilerin bile beğenmediği bu sistemle ne kadar başarı yakalayabileceğini artık AKP’ liler de bilmiyor.

Bir dönem kapanıp başka bir döneme, yeniye geçişin sinyallerini veriyor kamuoyu araştırma istatistikleri.

İYİ Parti’ nin Denizli mitinginden sonra yapılan provakasyonların da bundan sonra iktidara ” oy devşirmesi “ olasılığı görünmüyor. İstikrarlı ilerleyen İYİ Parti son bir buçuk yılda AKP’ nin vatandaştan kopuk siyaseti izlemesinin boşluğunu şu anda olumlu doldurarak vatandaş teveccühüne artarak devam edecek gibi duruyor.

Doğru strateji başarıyı getiriyor. Bunda İYİ Parti lideri Meral Akşener’ in siyaset tecrübesinin ne kadar önemli olduğu ve bunu doğru yönettiğini söyleyebiliriz.

“ Merkez Sağ “ ın en önemli partisi ve merkezde ki boşluğu en iyi dolduran artık AKP değil İYİ Parti olarak göze çarpmaya başladı. Yazımın başlığında ki gibi AKP kulislerinde konuşulan “ Masal Bitiyor “ düşüncesi haklı bir yorum olarak görünüyor.

EMİNE KALAFAT

eminekalafat9@gmail.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)