TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

AKK-SKA -25-01-2022

Merhaba Değerli okuyucular, Sizler ile ilkyazımı 18-3-2021 tarihinde paylaşmışım. Olumsuz koşullara rağmen, siz değerli okuyucularımın takibi ile birçok önemli güncel olayı buradan paylaştım. Pandeminin ekonomiden sosyal yaşamın her alanda yarattığı..

AKK-SKA -25-01-2022

Merhaba Değerli okuyucular,

Sizler ile ilkyazımı 18-3-2021 tarihinde paylaşmışım. Olumsuz koşullara rağmen, siz değerli okuyucularımın takibi ile birçok önemli güncel olayı buradan paylaştım. Pandeminin ekonomiden sosyal yaşamın her alanda yarattığı olumsuz etkilerin damgasını vurduğu bir yılı daha geride bırakarak nihayet bu güne gelebildik.

İlkyazımda Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma(Tepav )Vakfının 13-14 Mart 2021 tarihinde düzenlemiş olduğu Adana Kamu-özel Sektör İletişimi ile Vizyon Tayini Müzakereleri çalıştay raporunu buradan yorumlamıştım.

Hatırlayacak olursak, TEPAV; Türkiye’de fikir tartışmalarının bilgi ve veri içeriğini artıracak araştırmalar yapmak üzere Aralık 2004’te bir grup iş adamı, bürokrat ve akademisyen tarafından kurulmuş olan düşünce kuruluşudur.

Bu raporuda emsal alarak; Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi olarak Adana Kent Konseyi ve Bileşenleri Adana’da Sürdürülebilir Yerel Kalkınma amaçları (SKA)’nın Adana’da uygulanabilirliği ile ilgili 18 formülün 17ci maddesi üzerine Muhtarlar ile SKA Mahalle Kurullarının çalışmasını yaklaşık iki yıldır sürdürmekteyiz.

İhtiyaçlara yönelik bu çalışmalarımız önümüzdeki (2030)döneme ışık tutacak,  özellikle yerel yönetimlere rehber olacağı kanaatindeyiz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları maddelerinin ne olduğuna göz atacak olursak;

SKA1: Yoksulluğa Son/ SKA2:Açlığa Son/ SKA3:Sağlık ve Kaliteli Yaşam/ SKA4:Nitelikli Eğitim/ SKA5:Cinsiyet Eşitliği/ SKA6:Sağlıklı su ve Sanitasyon/ SKA7:Erişilebilir ve Temiz Enerji / SKA8:İnsana Yaraşır İş ve Ekonomik Büyüme/ SKA9:Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı/ SKA10:Eşitsizliklerin Azaltılması/ SKA12:Bilinçli Üretim ve Tüketim SKA13:İklim Eylemi/SKA14:Sudakiyaşam / SKA15:Karadaki Yaşam/ SKA16:Sulh ve Adalet/ SKA17-18 Amaçlar ve Ortaklıklar; Cumhurbaşkanlığı Sürdürülebilir Kalkınma amaçları referansı ve BM -UNDP SKA ile ortak amaç halinde yürütülmektedir.

Aşağıda sunulan çarpıcı sonuçların iyileşmesi için; Türkiye ve Adana için Hizmetler ve Sosyal Yaşam Bilgi Paketi araştırma sonucu tespitlerine göre AKK_SKA Mahalle Kurulları toplantılarımız devam edecek ve mahalle kurullarını oluşturacak muhtarlıklarımız ile işbirliğimiz devam edecektir.

Tespitleri özetleyecek olursak;

Türkiye, kişi başına hane halkı gelirinde ne yazık ki Dünya ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Gelir ve refah açısından incelendiğinde; TR62 Bölgesi’nde ortalama hane halkı geliri, TR ortalamasının altında (fark yavaş bir hızda kapanıyor) Gelir dağılımında ciddi bir adaletsizlik var, yoksul oranı TR genelinde ikinci sırada ve düşmüyor.

İş ve Kazanç açısından değerlendirildiğinde Türkiye, işgücüne katılım oranında OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Bu bölgelere ve OECD geneline kıyasla kadınların işgücüne katılım oranı da daha düşük. Özürlü, yaşlı, hasta, ailevi/kişisel nedenler ve iş bulma ümidi olmayanların payı bölgede daha yüksek.

Sağlık durumu açısından halen OECD ortalamasının gerisindeyiz.

Eğitim ve beceriler açısından değerlendirildiğinde; Adana’da lise eğitimini bitirme düzeyi iyi olsa da yükseköğretim mezunlarının oranı benzer kentlere kıyasla daha düşük. Üniversite nedeniyle göç edenlerin payı yüksek. İlk ve orta kademedeki okullar nispeten daha kalabalık. Covid19’un yayılması açısından risk yüksektir.  Çevre kalitesi açısından değerlendirildiğinde, Adana’da hava kirliliği TR ortalamasına benzer düzeyde ve azalmıyor.

İnsanlar kendilerini güvende hissetmiyor. Şiddet olayları yüksek ve giderek artıyor.

Kültürel Etkinlikler açısından değerlendirildiğinde; Adana’da sinema salonu kapasitesi ve sinemaya gitme düzeyi Türkiye genelinin gerisinde, ancak artış gösteriyor. Tiyatro salonlarının ise kapasitesine göre daha fazla kullanıldığı görülüyor.

AKK Yürütme Kurulu üyesi olarak bu hizmete katkı sunma gururunu sizinle yaşıyorum.

İYİ bir günde görüşmek dileğim ile sağlıklı kalın SİZ değerli okuyucular.

 

Berrin Ünlü

E:mail adresim- berrinunlu01@hotmail.com-25-01-2022

 

Anahtar Kelimeler.

AKK: Adana Kent Konseyi

(SKA):Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

BM: Birleşmiş Milletler

UNDP: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı

OECD: İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD)

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)