TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel

5 MAAŞLI OLANLAR SARAYDA SEFA SÜRÜYOR

Biliyorsunuz 3 yıl önce Sayın Erdoğan âdeta; “Ver yetkiyi, gör etkiyi.” diyerek bizlere bir söz vermişti. Neydi o söz? Arkadaş bizlere faizle, enflasyonla, dolarla, nasıl mücadele edilir gösterecekti. Değil mi?..

5 MAAŞLI OLANLAR SARAYDA SEFA SÜRÜYOR

Biliyorsunuz 3 yıl önce Sayın Erdoğan âdeta; “Ver yetkiyi, gör etkiyi.” diyerek bizlere bir söz vermişti.

Neydi o söz?

Arkadaş bizlere faizle, enflasyonla, dolarla, nasıl mücadele edilir gösterecekti.

Değil mi?

Nitekim bugün ülkemizde devletin bankaları onun yetkisinde. Medyanın büyük çoğunluğu onun kontrolünde. Hazine, maliye yine onun yetkisinde. Hatta bağımsız olması gereken Merkez Bankası bile onun yetkisinde. Yani tüm yetkiler kendisinde.

Peki ya etki?

Etki ortada.

Faizler ve enflasyon tavan, dolar 10 liraya koşuyor. İşsizlik alıp başını gitmiş. Çiftçi, esnaf, emekli, herkes perişan. İşte size Partili Cumhurbaşkanlığı ile uçan Türkiye.

İşte size tam yetkili sayın Erdoğan’ın 3 yılda ülkemize olan etkisi.

Gösterdiği bu olağanüstü yönetim performansı yetmiyormuş gibi kendisi bir de âdeta dolaptaki yazlıklarla kışlıkları değiştiriyormuş gibi Merkez Bankası Başkanlarını değiştirmeyi de son zamanlarda alışkanlık hâline getirdi.

Normalde görev süreleri 4 yıl olan Merkez Bankası Başkanları sayın Erdoğan sayesinde artık mevsimlik işçi oldular.

Yazlık Merkez Bankası Başkanı ayrı, kışlık Merkez Bankası Başkanı ayrı.

Her sezona yeni bir başkanla giriyoruz.

Nitekim son olarak geçtiğimiz hafta faiz indirimine mesafeli duran kurul üyelerine de el attı. Bunun kaçınılmaz etkisi olarak da milletimizi dizginlenemeyen bir dolar kuruyla baş başa bıraktı.

Sayın Erdoğan farkında mısın artık bilmiyorum.

“Ama sen bildiğini okumaya, her şey yolundaymış gibi davranıp sorumsuzca konuşmaya ve sorunları çözmek yerine halının altına süpürmeye devam ettikçe dolar artıyor. Dolar arttıkça milletimizin alım gücü düşüyor. Dolar arttıkça esnafımız, sattığının yerine yenisini koyamıyor. Dolar arttıkça çiftçinin mazotu, gübresi, ilacı, tohumu zamlanıyor. Dolar arttıkça orta ölçekli firmalarımız zora giriyor, servetimiz el değiştiriyor. Firmalarımız yok pahasına yabancıların eline geçiyor. Yani milletimiz perişan oluyor ve tüm bunlar olurken Maliye Bakanı zaten ortada yok.”

Sense sadece seyrediyorsun.

Aynı senin seyrettiğin gibi Merkez Bankası Başkanı da seyrediyor.

Bu arkadaş bir de çıkmış; “125 milyar dolar rezervimiz var.” diyor.

E, madem o kadar rezervin var müdahale etsene.

Niye doların artışına seyirci kalıyorsun?

Niye milletimizin yoksullaşmasına kayıtsız kalıyorsun?

Müdahale etsene kardeşim.

“128 milyar doları çatır çatır yediler. Merkez Bankası da tam takır, kuru bakır kaldı. Şimdi de ödünç aldıkları dövizler için alacaklılar kapıda bekliyor. “

İşte o nedenle müdahale edemez.

Şu anda Merkez Bankası’nın net rezervi maalesef eksi 43 milyar dolar. Yani Merkez Bankası bugün; “Dükkânı kapatacağım.” dese 43 milyar dolar paraya ihtiyacı var. Her seferinde söyledik. Her seferinde uyardık. Bugün burada yine tekrar ediyorum. Merkez Bankası gücünü itibarından alır.

İtibarı da bağımsızlığından gelir.

Ama Sayın Erdoğan sağ olsun.

Senin bu beceriksizliğin yüzünden devlet bütçesinden sadece bu yıl 200 milyar lira faiz ödemesi yapılacak. Bu 200 milyar lira Türkiye’de kayıtlı 22 milyon çalışanın vergilerinden daha yüksek. Yani 22 milyonun ödediği verginin tamamı faize gidecek. Dahası var. Kurdaki bir liralık artış dış borcumuzu da 450 milyar lira artırıyor.

“Sayın Erdoğan Partili Cumhurbaşkanı olarak göreve geldiğinden bu yana ülkemizin dış borcu tam 2 trilyon lira arttı.”

Peki bu borç nasıl ödenecek biliyor musunuz?

“Ürün fiyatları artacak, öyle ödenecek. Gıda fiyatları artacak, öyle ödenecek. Doğal gaz ve elektrik fiyatları artacak, öyle ödenecek. Giyim kuşam fiyatları artacak, öyle ödenecek. Yani bizlerin cebinden çıkan para ile ödenecek. Onların ceplerinden kuruş çıkmayacak. “

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)