TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Genel Güncel Siyaset SonDakika

4 İLDE MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TÜİK verilerine dayanarak illerin milletvekili sayılarını güncelledi. Yüksek Seçim Kurulu’nun güncellediği milletvekili sayılarına göre, yalnızca 4 ilin milletvekili sayısında değişiklik olacağı ortaya çıktı. Kocaeli ve Sakarya,..

4 İLDE MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TÜİK verilerine dayanarak illerin milletvekili sayılarını güncelledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun güncellediği milletvekili sayılarına göre, yalnızca 4 ilin milletvekili sayısında değişiklik olacağı ortaya çıktı.

Kocaeli ve Sakarya, milletvekili sayısını birer artıracak. Dolayısıyla Kocaeli 14, Sakarya ise 8 milletvekili çıkaracak. . Tunceli ve Bayburt ise birer milletvekili kaybedecek. İki il de birer milletvekili çıkaracak. İstanbul’un 98, Ankara’nın 36, İzmir’in ise 28 milletvekiliyle temsili sürecek.

 

Deprem bölgesindeki 11 ilin milletvekili sayıları ise değişmeyecek. Adana 15, Adıyaman 5, Diyarbakır 12, Elazığ 5, Gaziantep 14,  Hatay 11, Kahramanmaraş 8, Kilis 2, Malatya 6, Osmaniye 4 ve Şanlıurfa 14 milletvekiliyle temsil edilecek.

Değişiklik olmamasının nedeni ise yasa gereği milletvekili sayılarına esas alınan genel nüfus sayımının depremden önceye denk gelmesi olarak tanımlandı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)